Amerykanie instalują coraz więcej bateryjnych magazynów energii

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

W drugim kwartale 2020 roku w USA powstały magazyny energii o łącznej pojemności 288 MWh, co oznacza wzrost o 38% w porównaniu z pierwszym kwartałem. Całkowita moc zainstalowanych magazynów energii w tym okresie wyniosła 168 MW . Jednak nie był to najlepszy kwartał w historii tego rynku w USA.

Amerykanie instalują coraz więcej bateryjnych magazynów energii

Lepsze okazały się pierwszy kwartał 2017 roku i czwarty kwartał 2018 roku, a także 2019 roku, na co miały wpływ inwestycje w sektorze front-of-master, czyli przemysłowych magazynów energii. W drugim kwartale 2020 roku segment ten odpowiadał za 1/3 zainstalowanej pojemności i za połowę nominalnej mocy.

Osiągnięte wyniki w drugim kwartale to zasługa głównie uruchomienia w Kalifornii największego na świecie bateryjnego magazynu energii pod względem zainstalowanej mocy. Inwestor LS Power w czerwcu uruchomił sześć takich instalacji o mocy 62,5 MW w ramach projektu Gateway dzięki któremu obecnie zrealizowano budowę magazynów energii o łącznej mocy 250 MW.

W drugim kwartale w domach Amerykanów uruchomiono magazyny energii o łącznej mocy 48,7 MW i pojemności 112 MWh, co oznacza wzrost o 10% w porównaniu do wcześniejszego kwartału.

 
Pojemność zainstalowanych magazynów energii w USA (2013-2020)

Łączna moc i pojemność bateryjnych magazynów energii zainstalowanych w ubiegłym roku, w USA wyniosła 522,7 MW i 1,113 GWh. Według Wood Mackenzie łączna wartość inwestycji w instalacje tego typu wyniosła w tamtym okresie 712 mln dolarów, a w tym roku ma osiągnąć 2 mld dolarów.

Według analityka z Wood Mackenzie w 2021 roku moc nowo zainstalowanych bateryjnych magazynów energii przekroczy 3,7 GW, co oznacza siedmiokrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2019.

źródło: GramWzielone, Wood Mackenzie

Zobacz również