LG Chem otworzy oddzielną spółkę specjalizującą się w bateriach

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na akumulatory do EV, LG Chem zdecydował o stworzeniu oddzielnej spółki specjalizującej się w tym segmencie. Firma planuje uruchomić na początku grudnia tego roku podmiot o nazwie LG Energy Solutions po uzyskaniu wymaganych zgód podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które odbędzie się 30 października. LG Chem będzie posiadał wszystkie akcje wyemitowane przez nową spółkę i będzie właścicielem 100% jej nienotowanych akcji.

Produkcja baterii

LG Chem planuje dla nowej spółki sprzedaż na poziomie 30 bln wonów (25,5 mld dolarów) w 2024 roku. Tegoroczne oczekiwane przychody działalności wyniosą około 13 bln wonów. LG Chem nie potwierdził, czy planuje pierwszą ofertę publiczną (IPO) nowej spółki, ale zapowiada, że w przyszłości będzie stale monitorować sytuację.

Według LG Chem, w miarę zaostrzania światowych przepisów dotyczących emisji spalin i zużycia paliwa, najwięksi międzynarodowi producenci samochodów przyspieszają wprowadzanie na rynek modeli pojazdów elektrycznych, a rynek akumulatorów do pojazdów elektrycznych szybko rośnie. Firma rozszerza swoje zamówienia na światowych producentów samochodów, aby zaopatrywać rynek pojazdów elektrycznych nowej generacji, i planuje wzmocnić możliwości produkcyjne i jakościowe.

LG Chem twierdzi, że dzięki nowej spółce możliwe będzie przyciąganie dużych inwestycji, przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążeń finansowych poprzez ustanowienie niezależnej struktury finansowej dla każdego z jej sektorów biznesowych. Firma wskazuje, że będzie w stanie uzyskać odpowiednie oceny wartości biznesowej dla każdej ze swoich jednostek, w tym dla branży akumulatorów.

Głównymi klientami LG Chem są Hyundai i Kia, General Motors (GM), Ford i Chrysler w USA oraz Volkswagen, Renault, Volvo, Audi, Daimler, Mercedes-Benz, Jaguar i Porsche.

Inwestycje w moce produkcyjne

LG Chem poinformował, że obecnie pozyskał ponad 150 bln wonów w zamówieniach na akumulatory EV i inwestuje ponad 3 bln wonów rocznie w zakłady produkcyjne, dlatego też wzrosła potrzeba terminowego pozyskiwania dużych funduszy inwestycyjnych. Firma planuje do końca 2020 roku zwiększyć całkowitą zdolność produkcyjną baterii do ponad 100 GWh. Oczekuje się, że do 2023 roku zwiększy się ponad dwukrotnie, przekraczając 200 GWh.

Firma planuje zwiększyć moce produkcyjne do 3,3 miliona akumulatorów EV. Obecnie LG Chem posiada zakłady w Europie, USA i w Chinach, które odpowiadają za około 90% rynku baterii do pojazdów elektrycznych.

Firma w 2018 roku zdecydowała się zainwestować 2,1 bln wonów w budowę drugiej fabryki akumulatorów w Nanjing, w Chinach. W 2019 roku LG Chem i GM podjęły decyzję o zainwestowaniu 2,3 ​​mld dolarów w budowę zakładu montażowego ogniw li-ion w regionie Lordstown, w północno-wschodnim Ohio. Firma w 2019 roku pozyskała 5 mld dolarów kredytu z Korei Południowej, aby rozszerzyć swoją działalność w zakresie baterii.

Koncentrując inwestycje w swoich sektorach petrochemicznym, zaawansowanych materiałów i biotechnologii, LG Chem planuje ugruntować swoją pozycję w piątce światowych firm chemicznych, obok sektora baterii.

Stopniowe opuszczanie segmentu ekranów LCD

Jak poinformowało wcześniej MRC, LG Chem podpisał warunkowy kontrakt z chińską firmą Ningbo Shanshan na sprzedaż za 1,1 mld dolarów dużej części swojej działalności w zakresie polaryzatorów do wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Działanie to odzwierciedla strategię LG polegającą na wycofaniu się z branży ekranów LCD, ponieważ dominują w nim tani chińscy producenci elektroniki, tacy jak BOE Technology.

źródło: Market Report Company