LG i General Motors za 2,3 mld dolarów wybudują drugą fabrykę baterii w USA

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Spółka joint venture Ultium Cells utworzona przez LG Energy Solution i General Motors planuje zainwestować ponad 2,3 mld dolarów w budowę swojej drugiej fabryki ogniw li-ion w Stanach Zjednoczonych. Obiekt będzie zlokalizowany w Spring Hill w stanie Tennessee. Zakład o powierzchni 2,8 mln ft² (260 tys. m²) powstanie na terenie dzierżawionym od GM i ma zapewnić 1,3 tys. miejsc pracy. Realizacja projektu ma zostać ukończona w 2023 roku.

LG i General Motors za 2,3 mld dolarów wybudują drugą fabrykę baterii w USA

Po uruchomieniu linii produkcyjnych fabryka będzie dostarczać ogniwa do zakładu montażowego GM zlokalizowanego w Spring Hill. Nowa fabryka będzie wykorzystywała najbardziej zaawansowane i wydajne procesy produkcyjne ogniw li-ion. Zakład ma zapewnić elastyczne dopasowanie mocy produkcyjnych, a jego linie będzie można dostosowywać do ciągłego postępu technologicznego i materiałowego.

Opatentowana przez GM technologia akumulatorów Ultium jest podstawą strategii firmy polegającej na zdobyciu prawie każdego klienta EV na rynku, niezależnie od tego, czy poszukuje on ekonomicznego transportu, luksusowych pojazdów, ciężarówek roboczych, użytkowych czy maszyn charakteryzujących się wysoką wydajnością. Opracowane przez spółkę Ultium wielkoformatowe płaskie ogniwa można układać pionowo lub poziomo wewnątrz pakietu. Pozwala to inżynierom zoptymalizować magazynowanie energii i układ dla każdego projektu pojazdu.

Dostarczane pakiety zapewnią pojemności rzędu od 50 do 200 kWh, co może zapewnić szacowany przez GM zasięg sięgający do 450 mil (724 km) lub więcej przy pełnym naładowaniu i przyspieszeniu od 0 do 60 mph (100 km/h) w czasie 3 sekund. Przyszłe pojazdy elektryczne GM z napędem dostarczanym przez Ultium będą przeznaczone do szybkiego ładowania prądem stałym. Większość z nich będzie miała zestawy akumulatorów o napięciu 400 V z możliwością szybkiego ładowania mocą sięgającą 200 kW. Dla porównania konstrukcja przeznaczona dla ciężarówki GM będzie posiadała zestawy akumulatorów o napięciu 800 V i możliwość szybkiego ładowania z wydajnością 350 kW.

Firma założyła swój pierwszy ośrodek badawczy w USA na początku XXI wieku. W 2010 roku przedsiębiorstwo wybudowało swój pierwszy zakład produkcyjny baterii w USA w Holland, Michigan. Dzięki spółce zależnej Ultium Cells, LG Energy Solution i GM połączą swoje zaawansowane technologie i możliwości, aby przyspieszyć elektryfikację motoryzacji.

źródło: Robotics&aAutomation

Zobacz również