W Europie powstanie pierwsza gigafabryka ogniw LFP

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

W ramach współpracy firmy ElevenEs z InnoEnergy, w 2024 roku powstanie pierwsza w Europie gigafabryka akumulatorów LFP. Zakład będzie zlokalizowany w mieście Subotica, w północnej Serbii. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów w ostatnim kwartale odnotowano wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych kosztem tych z silnikiem spalinowym. Zapotrzebowanie na baterie na europejskim rynku rośnie wraz z rozwojem pojazdów typ BEV.

W Europie powstanie pierwsza gigafabryka ogniw LFP

Nowy zakład produkcyjny ma powstać w pobliżu złóż litu. Akumulatory LFP będą wytwarzane w procesie produkcyjnym opracowanym przez firmę ElevenEs. Ogniwa LFP znajdą zastosowanie w samochodach EV, e-busach, wózkach widłowych i magazynach energii.

 
Wizualizacja europejskiej gigafabryki baterii LFP

Analitycy prognozują, że do 2030 roku zapotrzebowanie na baterie w Europie może wzrosnąć nawet 14-krotnie. Baterie LFP litowo-żelazowo-fosforanowe zapewniają wydłużoną żywotność - nawet do 6 tys. cykli przy szybkim ładowaniu, są tańsze w produkcji i bezpieczniejsze w użytkowaniu. Od października 2019 roku firma ElevenEs prowadzi działania R&D w zakresie akumulatorów typu LFP. Przedsiębiorstwo uruchomiło ośrodek badawczy w Serbii, który zatrudnia międzynarodowy zespół inżynierów.

W pierwszej fazie przedsięwzięcia, do roku 2023 istniejący zakład należący do ElevenEs rozpocznie produkcję ogniw LFP. Wydajność jego linii produkcyjnych ma wynosić 300 MWh rocznie. W kolejnej fazie, w 2024 rozpocznie się budowa gigafabryki o wydajności 8 GWh. W późniejszym etapie linie produkcyjne zapewnią akumulatory o mocy 16 GWh rocznie. Moc produkcyjna na tym poziomie wystarczy do wyposażenia w baterie 300 tys. pojazdów BEV rocznie. Zakład ma zatrudniać do 2 tys. pracowników.

źródło: ORPA