General Motors zainwestuje 7 mld dolarów w zakłady w Michigan

| Gospodarka Aktualności

General Motors twierdzi, że zainwestuje ponad 7 mld dolarów w cztery zakłady produkcyjne w Michigan, tworząc 4000 nowych miejsc pracy i zachowując 1000, a także znacznie zwiększając zdolność produkcyjną w zakresie ogniw akumulatorowych oraz ciężarówek elektrycznych.

General Motors zainwestuje 7 mld dolarów w zakłady w Michigan

To największa pojedyncza zapowiedź inwestycyjna w historii GM. Przedsięwzięcie obejmie budowę nowej fabryki ogniw akumulatorowych Ultium Cells w Lansing oraz przebudowę montowni GM w Orion Township, w stanie Michigan, w celu uruchomienia produkcji Chevroleta Silverado EV i elektrycznego GMC Sierra, a także drugiej montowni GM, która ma produkować elektryczne pickupy.

GM zainwestuje 4 mld dolarów w przekształcenie zakładu Orion do produkcji elektrycznych ciężarówek przy użyciu opracowanej przez GM platformy Ultium, która daje elastyczność w budowaniu pojazdów dla każdego klienta i segmentu. Oczekuje się, że gdy zakład będzie w pełni operacyjny inwestycja ta stworzy ponad 2350 nowych miejsc pracy i utrzyma około 1000 obecnych. Produkcja Chevroleta Silverado EV i elektrycznego GMC Sierra rozpocznie się w Orion w 2024 roku. Podczas przebudowy zakładu będzie kontynuowana produkcja Chevroleta Bolt EV i EUV.

Inwestycja w nową fabrykę ogniw akumulatorowych Ultium Cells w Lansing - prowadzona przez spółkę joint venture GM i LG Energy Solution - pochłonie 2,6 mld dolarów. Będzie to trzecia fabryka ogniw akumulatorowych Ultium Cells w Stanach Zjednoczonych, po dwóch zakładach budowanych w Ohio i Tennessee. Oczekuje się, że inwestycja stworzy ponad 1700 nowych miejsc pracy, gdy zakład będzie w pełni operacyjny. Przygotowania do prac rozpoczną się latem bieżącego roku, a produkcja baterii ma ruszyć pod koniec roku 2024. Ultium Cells Lansing dostarczać będzie ogniwa do Orion Assembly i innych fabryk GM.

Oprócz inwestycji związanych z pojazdami elektrycznymi w Michigan, GM zainwestuje ponad 510 mln dolarów w dwa zakłady montażowe w rejonie Lansing - zakład Lansing Delta Township Assembly będzie produkował nową generację Chevroleta Traverse i Buicka Enclave, a zakład Lansing Grand River Assembly zostanie zmodernizowany.

Inwestycje GM są krokiem w kierunku zintensyfikowania dążeń firmy do osiągnięcia pozycji lidera rynku pojazdów elektrycznych w Ameryce Północnej, do 2025 roku. Rozwój zakładów Orion i Ultium Cells Lansing wspomoże wzrost całkowitej zdolności produkcyjnej w zakresie pełnowymiarowych ciężarówek elektrycznych do 600 tys. pojazdów, gdy obie fabryki zostaną w pełni uruchomione.

GM jest liderem wśród dostawców samochodów ciężarowych w USA. Koncern przewiduje, że do 2030 r. przekształci 50% swoich mocy montażowych w Ameryce Północnej na produkcję pojazdów elektrycznych. GM pracuje również nad zbudowaniem nowego łańcucha dostaw poprzez strategiczne umowy z dostawcami baterii i komponentów EV, który ma być skalowalny, bardziej odporny i zrównoważony i bardziej skoncentrowany na Ameryce Północnej.

źródło: Robotics & Automation