NEWAG dostarczył do PKP Intercity 20 nowych lokomotyw elektrycznych

| Gospodarka Silniki i napędy

NEWAG dostarczył PKP Intercity 20 sztuk najnowocześniejszych lokomotyw elektrycznych serii EU160 Griffin, w ramach podstawowej części kontraktu przekraczającego wartość 367 mln zł. Producent z Nowego Sącza zrealizował część umowy zawartej w maju 2018 roku. W związku ze skorzystaniem przez przewoźnika z opcji rozszerzenia umowy o dodatkowe 10 lokomotyw, wartość zakupu zwiększyła się do 551,4 mln zł i 30 jednostek trakcyjnych łącznie. Zgodnie z kontraktem pozostałe 10 Griffinów trafi do PKP Intercity jeszcze w tym roku.

NEWAG dostarczył do PKP Intercity 20 nowych lokomotyw elektrycznych

Producent w ramach umowy przeprowadza szkolenia dla pracowników wskazanych przez PKP Intercity w zakresie obsługi pojazdów, świadczenia usług ich utrzymania na drugim, trzecim i czwartym poziomie oraz realizacji usług gwarancyjnych związanych z naprawą lokomotyw na czwartym poziomie utrzymania.

Nowe jednostki rozwijają prędkość do 160 km/h. Pozwoli to efektywnie wykorzystywać zmodernizowane linie kolejowe. Pojazdy serii EU160 Griffin to także najnowocześniejsze lokomotywy elektryczne w Polsce.

Lokomotywy elektryczne Griffin spełniają wymagania rygorystycznych, europejskich przepisów Technicznej Specyfikacji Interoperacyjności. Pojazdy są wyposażone w europejski system sterowania pociągiem ETCS poziomu pierwszego i drugiego, który znacząco wpływa na podniesienie standardów bezpieczeństwa na torach. Spełnia on także wymagania IV pakietu Agencji Kolejowej Unii Europejskiej, którego przepisy mają wejść w życie 31 października 2020 roku. Jednostki posiadają również system zdalnej diagnostyki, który pozwala na monitorowanie ich pracy w czasie rzeczywistym, co przełoży się na ich efektywną eksploatację.

źródło: PKP Intercity, NEWAG