Strategiczny rozwój w kierunku Przemysłu 4.0 - Lumel przedstawia nowe produkty i rozwiązania referencyjne
| Gospodarka Przemysł 4.0W firmie Lumel, która w lipcu uruchomiła produkcję w nowo wybudowanym zakładzie, odbyła się pierwsza w tym obiekcie konferencja prasowa. Spotkanie było okazją do rozmowy o działalności oraz planach spółki, a przede wszystkim do zobaczenia, jak w praktyce wyglądają nowoczesne rozwiązania IoT działające w nowej fabryce zielonogórskiego producenta aparatury pomiarowo-kontrolnej.
Koncepcje Przemysłu 4.0 oraz Internetu Rzeczy są obecne w spółce już od kilku lat - i to w praktyce. Wszystkie nowe produkty Lumelu służące do zarządzania procesami przemysłowymi oraz automatyką budynkową mają możliwość komunikacji z wykorzystaniem protokołu MQTT, który jest dzisiaj jednym z podstawowych sposobów wymiany danych w systemach IoT. Pozwala to na łatwą integrację czujników z aparaturą (np. licznikami, kontrolerami) oferowaną przez firmę, a także jej współpracę z systemami zarządczymi, w tym przesyłanie danych do chmury obliczeniowej. To jednak dopiero część nowości wpisujących się w cyfrowy rozdział w działalności Lumelu.
Podczas konferencji
O ile firma oferuje nowoczesne produkty swoim klientom globalnie, o tyle również są one wykorzystywane w jej nowym obiekcie - zakładzie "Lumel 4.0", który mogliśmy zwiedzać podczas wakacyjnej konferencji prasowej. Inwestycję rozpoczęto w październiku 2019, zaś już w lipcu tego roku uruchomiono tam bieżącą produkcję.
Budynek ma powierzchnię około 3,6 tys. m² i służy do produkcji urządzeń elektronicznych (zawiera wydzieloną strefę EPA), w tym produktów dla branży motoryzacyjnej, w przypadku której wymagania odnośnie do jakości i niezawodności są bardzo wysokie. W skład kompleksu wchodzi też Lumel Arena - obiekt sportowo-rekreacyjny z multidyscyplinarną halą sportową oraz częścią hotelową. Sumaryczna wartość inwestycji wyniosła 30 mln zł.
Nowocześnie - czyli jak?
W budynku zastosowano wiele cyfrowych rozwiązań związanych z kontrolą środowiska. W szczególności wdrożono systemy monitoringu parametrów środowiska oraz zarządzania energią, które bazują na produktach Lumelu. Na dachu obiektu znajduje się 150-kilowatowa instalacja fotowoltaiczna (również obejmująca rozwiązanie firmy w zakresie IoT), zaś w wewnątrz zastosowano system wentylacji z częściowym odzyskiem ciepła oraz niskoemisyjnymi kotłami gazowymi. Do tego przedsiębiorstwo wdrożyło energooszczędne oświetlenie LED, system monitorujący ugięcie dachu, zaś projektując budynek zastosowano wariant uwzględniający maksymalne wykorzystanie naturalnego oświetlenia. Mówiąc w skrócie - budynek jest nie tylko nowoczesny, ale też stanowi referencyjny przykład rozwiązań firmowych.
Trzy strategiczne obszary rozwoju
Spotkanie było również okazją do rozmowy o działalności spółki, w tym realizacji Strategii 2020, którą Lumel przyjął w 2014 roku. Jej częścią był rozwój infrastruktury firmy, w tym budowa nowego zakładu. Na koniec okresu nałożyła się sytuacja pandemiczna, która wymusiła na całej branży ograniczenie działalności i spowodowała spadki sprzedaży. Pomimo wystąpienia takich efektów również w Lumelu, co przyznał podczas konferencji jego prezes, nie nastąpiły redukcje w zakresie kadry firmy czy uposażenia pracowników.
Powstanie nowej siedziby wiąże się ponadto z planami rozwoju przedsiębiorstwa w kolejnych latach, które obejmowały będą trzy główne obszary. Takimi będą: kontynuacja prac nad produktami i usługami związanymi z szeroko rozumianą automatyką przemysłową i tradycyjną energetyką, rozwój usług w obszarze energii odnawialnej oraz rozwój usług związanych z montażem kontraktowym m.in. dla sektora z branży motoryzacyjnej. Obecnie swoje produkty do klientów z tej branży dostarcza już spółka Lumel Alucast.
Zbigniew Piątek
Dinesh Musalekar
|