Strategiczny rozwój w kierunku Przemysłu 4.0 - Lumel przedstawia nowe produkty i rozwiązania referencyjne

W firmie Lumel, która w lipcu uruchomiła produkcję w nowo wybudowanym zakładzie, odbyła się pierwsza w tym obiekcie konferencja prasowa. Spotkanie było okazją do rozmowy o działalności oraz planach spółki, a przede wszystkim do zobaczenia, jak w praktyce wyglądają nowoczesne rozwiązania IoT działające w nowej fabryce zielonogórskiego producenta aparatury pomiarowo-kontrolnej.

Posłuchaj
00:00

Koncepcje Przemysłu 4.0 oraz Internetu Rzeczy są obecne w spółce już od kilku lat - i to w praktyce. Wszystkie nowe produkty Lumelu służące do zarządzania procesami przemysłowymi oraz automatyką budynkową mają możliwość komunikacji z wykorzystaniem protokołu MQTT, który jest dzisiaj jednym z podstawowych sposobów wymiany danych w systemach IoT. Pozwala to na łatwą integrację czujników z aparaturą (np. licznikami, kontrolerami) oferowaną przez firmę, a także jej współpracę z systemami zarządczymi, w tym przesyłanie danych do chmury obliczeniowej. To jednak dopiero część nowości wpisujących się w cyfrowy rozdział w działalności Lumelu.

Podczas konferencji

O ile firma oferuje nowoczesne produkty swoim klientom globalnie, o tyle również są one wykorzystywane w jej nowym obiekcie - zakładzie "Lumel 4.0", który mogliśmy zwiedzać podczas wakacyjnej konferencji prasowej. Inwestycję rozpoczęto w październiku 2019, zaś już w lipcu tego roku uruchomiono tam bieżącą produkcję.

Budynek ma powierzchnię około 3,6 tys. m² i służy do produkcji urządzeń elektronicznych (zawiera wydzieloną strefę EPA), w tym produktów dla branży motoryzacyjnej, w przypadku której wymagania odnośnie do jakości i niezawodności są bardzo wysokie. W skład kompleksu wchodzi też Lumel Arena - obiekt sportowo-rekreacyjny z multidyscyplinarną halą sportową oraz częścią hotelową. Sumaryczna wartość inwestycji wyniosła 30 mln zł.

Nowocześnie - czyli jak?

W budynku zastosowano wiele cyfrowych rozwiązań związanych z kontrolą środowiska. W szczególności wdrożono systemy monitoringu parametrów środowiska oraz zarządzania energią, które bazują na produktach Lumelu. Na dachu obiektu znajduje się 150-kilowatowa instalacja fotowoltaiczna (również obejmująca rozwiązanie firmy w zakresie IoT), zaś w wewnątrz zastosowano system wentylacji z częściowym odzyskiem ciepła oraz niskoemisyjnymi kotłami gazowymi. Do tego przedsiębiorstwo wdrożyło energooszczędne oświetlenie LED, system monitorujący ugięcie dachu, zaś projektując budynek zastosowano wariant uwzględniający maksymalne wykorzystanie naturalnego oświetlenia. Mówiąc w skrócie - budynek jest nie tylko nowoczesny, ale też stanowi referencyjny przykład rozwiązań firmowych.

Trzy strategiczne obszary rozwoju

Spotkanie było również okazją do rozmowy o działalności spółki, w tym realizacji Strategii 2020, którą Lumel przyjął w 2014 roku. Jej częścią był rozwój infrastruktury firmy, w tym budowa nowego zakładu. Na koniec okresu nałożyła się sytuacja pandemiczna, która wymusiła na całej branży ograniczenie działalności i spowodowała spadki sprzedaży. Pomimo wystąpienia takich efektów również w Lumelu, co przyznał podczas konferencji jego prezes, nie nastąpiły redukcje w zakresie kadry firmy czy uposażenia pracowników.

Powstanie nowej siedziby wiąże się ponadto z planami rozwoju przedsiębiorstwa w kolejnych latach, które obejmowały będą trzy główne obszary. Takimi będą: kontynuacja prac nad produktami i usługami związanymi z szeroko rozumianą automatyką przemysłową i tradycyjną energetyką, rozwój usług w obszarze energii odnawialnej oraz rozwój usług związanych z montażem kontraktowym m.in. dla sektora z branży motoryzacyjnej. Obecnie swoje produkty do klientów z tej branży dostarcza już spółka Lumel Alucast.

Zbigniew Piątek

 

Dinesh Musalekar
Lumel

  • Jak rozwiązania Przemysłu 4.0 wpisują się w dotychczasową działalność firmy Lumel?

Koncept Przemysłu 4.0, w uproszczeniu, polega na integracji systemów cyfrowych, w tym możliwości pozyskiwania danych z czujników oraz ich analizy przez systemy nadrzędne. Działamy aktywnie zarówno w zakresie rozwiązań pozwalających na taką akwizycję i transmisję danych, jak też służących do przetwarzania i analizy wyników. Wszystkie nasze nowe produkty wyposażone są w protokół MQTT, dzięki czemu mogą wysyłać dane do systemów nadrzędnych, w tym do chmury obliczeniowej. Produkty Lumelu mogą być z powodzeniem wykorzystane w przypadku systemów zarządzania i monitoringu energii, jak też zarządzania produkcją oraz zwiększania jej efektywności. W ten sposób zapewniamy naszym klientom szerokie możliwości rozwoju w kierunku Przemysłu 4.0.

  • Jakie są przykłady takich produktów?

Jednym z nich jest miernik parametrów środowiskowych HT22IoT, który wykorzystywany jest również w naszym nowym obiekcie. Pozwala on na przetwarzanie danych dotyczących wielkości nieelektrycznych, co obejmuje temperaturę, wilgotność, parametry oświetlenia, itd., a także zarządzanie nimi. Informacje wykorzystywane są do sterowania naszym systemem HVAC, czyli można tu mówić o inteligentnym, bazującym na pomiarach w czasie rzeczywistym rozwiązaniu automatyki budynkowej.

HT22IoT jest wyrobem o tyle specyficznym, że powstał on na życzenie rządowej instytucji na Ukrainie, tam również przesłaliśmy serię 250 tego typu produktów. Mierzą one parametry środowiskowe w kilkudziesięciu szkołach, zaś pozyskiwane dane są przesyłane do systemów nadrzędnych, co zapewnia łatwość zarządzania całą infrastrukturą.

Innym ciekawym produktem jest miernik parametrów sieci NR30BAC, który pozwala też na pomiary harmonicznych i cech zasilania, a także zapewnia komunikację. W efekcie użytkownicy mogą zarządzać zarówno zużyciem energii, jak też jej jakością.

  • Jakie znaczenie strategiczne ma rozwój w omawianym zakresie?

Ewolucja w kierunku Przemysłu 4.0 pozwala nam wytwarzać lepsze produkty i szybciej działać. Jednocześnie umożliwia też rozszerzanie oferty - zwiększamy ją o obszar zielonej energii, w tym fotowoltaiki, rozbudowujemy również możliwości aplikacyjne naszych wyrobów. Jeżeli chodzi o rozwiązania IoT, to mogą one być stosowane w różnych branżach i instalacjach w przemyśle. Z kolei nowa inwestycja umożliwiła nam zarówno pokazanie ich w praktyce, jak też rozszerzenie usług z obszaru EMS i produkcji dla klientów takich jak firmy automotive.

 

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Przemysł 4.0
CtrlX AUTOMATION – nowa era automatyzacji przemysłu
Obudowy, złącza, komponenty
Rynek korytek kablowych - 13 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Festo świętuje 100-lecie i prezentuje „Niesamowitą Maszynę”
Aktualności
Wchodzi SOLIDWORKS CPQ - rozwiązanie biznesowe oparte na AI, zapewniające szybką i dokładną konfigurację produktów, wycenę i ofertowanie
Przemysł 4.0
Rockwell Automation zaprezentuje Emulate3D Factory Test na targach Hannover Messe 2025
Roboty
LG przejmuje Bear Robotics
Powiązane treści
Lumel integratorem systemu SCADA Promotic
Nowy zakład Lumela
Falowniki Lumela zatwierdzone przez PTPiREE
Lumel rozbudowuje laboratorium pomiarowe
Lumel ma już 65 lat

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów