Coboty UR10e zapewniają maksymalne wykorzystanie parku maszynowego

| Gospodarka Roboty

Dzięki zastosowaniu robotów współpracujących UR firma Bernacki Industrial Services zwiększyła wydajność maszyn CNC, obniżyła koszty i uwolniła pracowników od uciążliwych prac. Coboty Universal Robots zostały wybrane do współpracy z obrabiarkami ze względu na ich intuicyjną obsługę, kompaktowy rozmiar, łatwość rozmieszczania na hali produkcyjnej oraz możliwość szybkiego przezbrojenia do nowego procesu.

Coboty UR10e zapewniają maksymalne wykorzystanie parku maszynowego

Bernacki Industrial Services specjalizuje się w produkcji komponentów w procesie obróbki skrawaniem. Obecnie zatrudnia 20 osób, posiada około 80 klientów w całej Europie z branży hydrauliki, sensoryki i pneumatyki. Firma dysponuje własną halą o powierzchni 800 m² w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Jasionce k. Rzeszowa, w sąsiedztwie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis i firm z klastra Dolina Lotnicza - Aviation Valley.

Robotyzacja zwiększa konkurencyjność

Robotyzacja okazała się konieczna do zwiększenia konkurencyjności produkcji. Spośród 11 pracujących w firmie Bernacki obrabiarek CNC aż 7 dostosowanych jest do pracy z cobotami. Trzy roboty współpracujące Universal Robots UR10e pracują w parku maszynowym na 3 zmiany, podnosząc jego wydajność i zapewniając precyzyjne wykonanie detali. Coboty wraz z chwytakami dostarczył polski partner - firma ProCobot.

Przewaga cobotów przy wykonywaniu monotonnych czynności

Roboty współpracujące zajmują się dostarczaniem elementów przetwarzanych przez CNC oraz ich odbiorem po realizacji zadania przez obrabiarkę. Palce chwytaka robota są specjalnie projektowane pod kątem chwytanych elementów, a następnie drukowane na drukarce 3D w firmie Bernacki.

Po pobraniu przez robota detal podlegający obróbce umieszczany jest w maszynie CNC. Cobot UR sam otwiera drzwi obrabiarki i przemieszcza się w jej przestrzeni roboczej. Gotowy detal jest precyzyjnie odkładany do specjalnie przygotowanej palety. Uwzględniając wszystkie wymogi związane z poruszaniem się robota w środowisku bezpiecznym dla człowieka, cały cykl trwa około jednej minuty.

Dopasowane do potrzeb

Coboty Universal Robots wybrane zostały ze względu na ich funkcjonalność, tj. łatwość programowania, możliwość szybkiego i łatwego przezbrojenia do pracy przy innej maszynie, kompaktowy rozmiar i dostosowanie do potrzeb firmy. Istotną rolę odegrały także względy bezpieczeństwa - mogą one pracować ramię w ramię z człowiekiem. Każdy cobot jest stabilnie mocowany, można go łatwo przetransportować, a przezbrojenie i przygotowanie do pracy na nowym miejscu trwa zaledwie 20 minut. Dostrojenie obrabiarki oraz robota i uruchomienie produkcji trwa obecnie około godziny.

Film ilustrujący pracę cobotów Universal Robots w Bernacki Industrial Services oraz pełny opis wdrożenia: https://www.universal-robots.com/pl/studia-przypadk%C3%B3w/bernacki-industrial-services/.

źródło: Universal Robots