Toyota rozpocznie sprzedaż modułów ogniw paliwowych

| Gospodarka Aktualności

Toyota opracowała moduły systemu ogniw paliwowych, aby rozszerzyć zakres wykorzystania i dostępności bezemisyjnej technologii. Największy na świecie producent samochodów, który w grudniu wprowadził zmodernizowaną wersję modelu Mirai, nie zdołał na razie przekonać kierowców do pojazdów z ogniwami paliwowymi (FCV). Segment FCV pozostaje technologią niszową, pomimo wsparcia japońskiego rządu. Powodem tego jest niewystarczająca liczba odpowiednich stacji paliwowych i podwyższone ryzyko eksplozji zbiorników magazynujących wodór.

Toyota rozpocznie sprzedaż modułów ogniw paliwowych

Nowy system ogniw paliwowych (FC), oferowany w oddzielnych komponentach, będzie dostępny w kompaktowej formie do wykorzystania jako stacjonarny agregat prądotwórczy. Może znaleźć zastosowanie również w ciężarówkach, autobusach, pociągach i statkach. Toyota planuje wiosną tego roku sprzedaż modułów FC innym firmom.

W ofercie znajdą się urządzenia o masie około 240-250 kg i mocy znamionowej 60 kW lub 800 kW. Moduły będzie można łączyć, aby dowolnie dostosowywać je do dostępnej przestrzeni.

źródło: Reuters