Toyota realizuje projekt inteligentnego miasta Woven City
| Gospodarka AktualnościToyota rozpoczęła realizację ambitnego planu stworzenia eksperymentalnego miasta Woven City, w którym zostaną połączone najnowsze technologie cyfrowe i urbanistyczne z bezemisyjną energią i transportem. Zamieszka w nim około 2 tys. osób - zarówno zwykli mieszkańcy, jak i naukowcy - którzy będą w nim testować nowe technologie. Woven City powstaje w pobliżu góry Fuji w Japonii.
Woven City to zarządzane cyfrowo miejskie środowisko integrujące ludzi, przyrodę i technologie. Miasto powstaje na terenach Higashi-Fuji Technical Center w prefekturze Shizuoka i zajmie powierzchnię 175 akrów. Wyróżnia je nowoczesna architektura oparta na naturalnych materiałach budowlanych, zastosowanie technologii inteligentnych gospodarstw domowych oraz robotów, a także jedyny w swoim rodzaju układ ulic, chodników i zielonych promenad, tworzących oryginalny splot - to nawiązanie do początków Toyoty, kiedy firma produkowała automatyczne krosna. Woven City będzie zasilane energią wytwarzaną przez generatory wodorowe i panele PV. Za miejski transport będą odpowiedzialne bezemisyjne, autonomiczne pojazdy. Toyota zaprezentowała projekt Woven City w styczniu 2020 roku na targach CES w Las Vegas.
Miasto powstaje w ramach współpracy Toyota Motor Corporation oraz Woven Planet Holdings - należącej do Toyota Group spółki odpowiedzialnej za rozwój nowych technologii mobilności. Jego projektantem jest duński architekt Bjarke Ingels, uznany na całym świecie twórca, znany z takich realizacji, jak World Trade Center 2 w Nowym Jorku, Lego House w Danii czy siedziby Google w Mountain View i w Londynie. Budowa eksperymentalnego miasta została rozpoczęta podczas uroczystości z udziałem gubernatora prefektury Shizuoka, burmistrza Susono City, przedstawicieli lokalnych społeczności oraz Akio Toyody - prezydenta Toyoty oraz Jamesa Kuffnera - CEO Woven Planet.
Woven City nie będzie makietą ani nowym ośrodkiem testowym, lecz w pełni funkcjonalnym miastem, w którym zamieszkają pracownicy Toyoty, ochotnicy i naukowcy. Będzie to prototyp, który pozwoli sprawdzić w praktyce działanie miasta jako w pełni zintegrowanego ekosystemu, ułatwiającego codzienne życie dzięki integracji technologii cyfrowych, robotyki, inteligentnych domów, bezemisyjnej motoryzacji, odnawialnych źródeł energii, nowatorskiego planowania przestrzeni i miejskiej infrastruktury oraz naturalnych materiałów i zieleni.
Kiedy miasto zostanie ukończone, początkowo zamieszka w nim około 360 osób, w tym seniorzy, rodziny z dziećmi oraz naukowcy i wynalazcy, którzy będą mogli w nim doskonalić swoje projekty. Toyota otwiera się na współpracę z ośrodkami badawczymi i inwestorami, aby z możliwości testowania nowych technologii w środowisku zaludnionego miasta mogli korzystać naukowcy i inżynierowie z całego świata.
źródło: Toyota