Toyota otworzy drugie wodorowe miasto

| Gospodarka Aktualności

Toyota Motor Corporation i władze prefektury Fukushima rozpoczęły prace nad eksperymentalnym miastem, którego funkcjonowanie będzie bazować na technologiach wodorowych. Będzie to już drugie prototypowe miasto przyszłości, które Toyota wybuduje w Japonii. Pierwsze pod nazwą Woven City powstaje na terenie Higashi-Fuji Technical Center Toyoty w prefekturze Shizuoka.

Toyota otworzy drugie wodorowe miasto

W nowym projekcie wezmą udział firmy Isuzu i Hino oraz inni partnerzy. Miasto będzie zasilane przez lokalne zakłady produkujące wodór, w tym przez ośrodek Fukushima Hydrogen Energy Research Field (FH2R). Dzięki lokalnej produkcji miasto przyszłości będzie bardziej przyjazne dla środowiska i wesprze gospodarkę Fukushimy.

Władze prefektury i Toyota, razem z pozostałymi partnerami, skupią się na opracowaniu modelu zaopatrzenia supermarketów i sklepów, opartego na bezemisyjnym transporcie wodorowym. System ten nie tylko zapewni mieszkańcom codzienne dostawy towarów, ale także będzie służył do sprawnej ewakuacji w razie sytuacji kryzysowej. Za zaopatrzenie będą odpowiedzialne ciężarówki z elektrycznym napędem zasilanym wodorowymi ogniwami paliwowymi. Wodór będzie zasilał także sklepy i fabryki w prefekturze Fukushima, aby ograniczyć emisję CO2 w łańcuchach dostaw.

Początkowo powstanie miasto dla 300 tys. mieszkańców. Po zakończeniu fazy testowej podobne osiedla dla porównywalnej liczby osób powstaną w całym kraju. Celem tego programu jest optymalizacja systemu zarządzania transportem wodorowym i tankowaniem pojazdów wodorowych, a także systemu zarządzania energią opartego na lokalnych dostawcach.

źródło: Toyota