Toyota uruchomiła w Wałbrzychu produkcję elektrycznych napędów hybrydowych

| Gospodarka Silniki i napędy

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu produkcję elektrycznej przekładni do niskoemisyjnych elektrycznych napędów hybrydowych. Nowa przekładnia będzie współpracować z najnowszej generacji silnikiem o pojemności 1,5 l zaprojektowanym na bazie globalnej platformy projektowej Toyoty TNGA (Toyota New Global Architecture). Jego produkcję uruchomiono w czerwcu 2020 w Jelczu-Laskowicach.

Toyota uruchomiła w Wałbrzychu produkcję elektrycznych napędów hybrydowych

W ten sposób oba polskie zakłady Toyoty wytwarzają hybrydowy zespół napędowy, czyli serce samochodu. Będą one trafiać do nowej generacji Toyoty Yaris produkowanej we Francji, a od sierpnia br. również w Czechach. W ubiegłym roku Yaris, który jest najpopularniejszym modelem Toyoty w Europie, stanowił ponad jedną piątą (20,9%) wszystkich samochodów opuszczających europejskie salony Toyoty, a jego udział w segmencie B wzrósł do 8,4%. W tym samym czasie w Polsce Yaris stanowił 24,42% wszystkich zarejestrowanych Toyot, a co trzeci klient indywidualny w segmencie B wybierał właśnie ten model. Nowa generacja Toyoty Yaris zdobyła tytuł Europejskiego Samochodu Roku 2021 - European Car of the Year. Hybrydowe napędy z TMMP trafią również do Toyoty Yaris Cross, czyli pierwszego SUV-a Toyoty w segmencie B, którego produkcja ruszy we Francji w tym roku. W ramach inwestycji Toyota rozbudowała w Wałbrzychu zakład Odlewni o 1,7 tys. m², na potrzeby nowej linii odlewania obudów, oraz zainstalowała w obecnej hali skrzyń biegów nowe linie obróbcze i montażowe.

Wraz z uruchomieniem projektu TMMP rozpoczyna po raz pierwszy w historii produkcję silników elektrycznych MG1 stanowiących integralną część elektrycznej przekładni hybrydowej. Dodatkowo jesienią bieżącego roku w Wałbrzychu uruchomiona zostanie bliźniacza linia przekładni, a na początku przyszłego roku kolejna linia produkcji silników hybrydowych TNGA 1,5 l. W ten sposób produkcja elektrycznych napędów hybrydowych do Toyoty Yaris i Yaris Cross zostanie podwojona. W związku z tymi projektami zakład w Wałbrzychu prowadzi intensywne działania rekrutacyjne zmierzające do zatrudnienia dodatkowo ponad 300 pracowników.

Najnowsze inwestycje TMMP odpowiadają za kluczowy element strategii Toyoty Motor Europe, która ma na celu dalszy rozwój w Europie produkcji elektrycznych napędów hybrydowych, tak by zrealizować założenia firmy polegające na sprzedaży 1,4 mln pojazdów rocznie do 2025 roku. W planach Toyoty 90% sprzedaży będzie obejmowało zelektryfikowane układy napędowe - w hybrydach, hybrydach typu plug-in, pojazdach zeroemisyjnych zasilanych bateriami lub wodorem.

Po uruchomieniu obecnych projektów w 2022 roku w polskich zakładach Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach funkcjonować będzie łącznie aż sześć linii produkcyjnych głównych podzespołów hybrydowych, w tym trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych oraz trzy linie silników zaprojektowanych w architekturze TNGA.

źródło: Toyota