Toyota uruchomiła w Wałbrzychu produkcję elektrycznych napędów hybrydowych

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu produkcję elektrycznej przekładni do niskoemisyjnych elektrycznych napędów hybrydowych. Nowa przekładnia będzie współpracować z najnowszej generacji silnikiem o pojemności 1,5 l zaprojektowanym na bazie globalnej platformy projektowej Toyoty TNGA (Toyota New Global Architecture). Jego produkcję uruchomiono w czerwcu 2020 w Jelczu-Laskowicach.

Posłuchaj
00:00

W ten sposób oba polskie zakłady Toyoty wytwarzają hybrydowy zespół napędowy, czyli serce samochodu. Będą one trafiać do nowej generacji Toyoty Yaris produkowanej we Francji, a od sierpnia br. również w Czechach. W ubiegłym roku Yaris, który jest najpopularniejszym modelem Toyoty w Europie, stanowił ponad jedną piątą (20,9%) wszystkich samochodów opuszczających europejskie salony Toyoty, a jego udział w segmencie B wzrósł do 8,4%. W tym samym czasie w Polsce Yaris stanowił 24,42% wszystkich zarejestrowanych Toyot, a co trzeci klient indywidualny w segmencie B wybierał właśnie ten model. Nowa generacja Toyoty Yaris zdobyła tytuł Europejskiego Samochodu Roku 2021 - European Car of the Year. Hybrydowe napędy z TMMP trafią również do Toyoty Yaris Cross, czyli pierwszego SUV-a Toyoty w segmencie B, którego produkcja ruszy we Francji w tym roku. W ramach inwestycji Toyota rozbudowała w Wałbrzychu zakład Odlewni o 1,7 tys. m², na potrzeby nowej linii odlewania obudów, oraz zainstalowała w obecnej hali skrzyń biegów nowe linie obróbcze i montażowe.

Wraz z uruchomieniem projektu TMMP rozpoczyna po raz pierwszy w historii produkcję silników elektrycznych MG1 stanowiących integralną część elektrycznej przekładni hybrydowej. Dodatkowo jesienią bieżącego roku w Wałbrzychu uruchomiona zostanie bliźniacza linia przekładni, a na początku przyszłego roku kolejna linia produkcji silników hybrydowych TNGA 1,5 l. W ten sposób produkcja elektrycznych napędów hybrydowych do Toyoty Yaris i Yaris Cross zostanie podwojona. W związku z tymi projektami zakład w Wałbrzychu prowadzi intensywne działania rekrutacyjne zmierzające do zatrudnienia dodatkowo ponad 300 pracowników.

Najnowsze inwestycje TMMP odpowiadają za kluczowy element strategii Toyoty Motor Europe, która ma na celu dalszy rozwój w Europie produkcji elektrycznych napędów hybrydowych, tak by zrealizować założenia firmy polegające na sprzedaży 1,4 mln pojazdów rocznie do 2025 roku. W planach Toyoty 90% sprzedaży będzie obejmowało zelektryfikowane układy napędowe - w hybrydach, hybrydach typu plug-in, pojazdach zeroemisyjnych zasilanych bateriami lub wodorem.

Po uruchomieniu obecnych projektów w 2022 roku w polskich zakładach Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach funkcjonować będzie łącznie aż sześć linii produkcyjnych głównych podzespołów hybrydowych, w tym trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych oraz trzy linie silników zaprojektowanych w architekturze TNGA.

Źródło: Toyota

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
ABB z nową ofertą usług
Aktualności
Nowoczesna sortownia DPD Polska zwiększy efektywność obsługi małych przesyłek
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Powiązane treści
Toyota otworzy drugie wodorowe miasto
Do 2030 roku Fiat przejdzie na pojazdy elektryczne
Toyota realizuje projekt inteligentnego miasta Woven City
Toyota uruchomiła fundusz inwestycyjny o wartości 150 mln dolarów dla start-upów
Nowe inwestycje w Wałbrzychu
W 2022 roku Toyota i Panasonic rozpoczną produkcję baterii li-ion
Do 2026 roku wartość rynku silników BLDC wyniesie 22,8 mld dolarów
Systemy ABB zasilą pierwszy elektryczny prom w Korei Południowej
Toyota Material Handling Europe wyróżniona

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów