Jedna trzecia producentów planuje przenieść oprogramowanie do chmury
| Gospodarka Przemysł 4.0IoT Analytics, dostawca analiz rynkowych i informacji o konkurencji w sektorze Internetu Rzeczy (IoT) i Przemysłu 4.0, przeprowadził badanie rynku przemysłowego IoT i stwierdził, że prawie jedna trzecia producentów planuje przenieść oprogramowanie służące do realizacji produkcji do chmury, co może znacząco przyspieszyć globalny wzrost rynku Cloud MES w nadchodzących latach.
Zalety chmury
W porównaniu z istniejącymi technologiami chmura okazuje się być bardziej wydajna, zapewniając skalowalną infrastrukturę, w której dane mogą być bezpiecznie gromadzone i dostępne z dowolnego miejsca oraz na dowolnym urządzeniu.
Migracja do chmury już okazała się przełomem w codziennym użytkowaniu kilku kategorii oprogramowania dla przedsiębiorstw. Platforma Microsoft 365 stała się de facto opartym na chmurze standardem oprogramowania zwiększającego produktywność w przedsiębiorstwach. Sukces narzędzia do wideokonferencji Zoom w 2020 roku można w dużej mierze przypisać jego natywnej strukturze chmurowej, która pozwoliła firmie na szybkie skalowanie i zarządzanie nowymi klientami podczas pandemii.
Badanie przeprowadzone przez IoT Analytics w czwartym kwartale 2020 r. wśród 49 producentów wykazało, że przenoszenie oprogramowania produkcyjnego do chmury rozszerza się i przyspiesza. Podczas gdy prawie 50% dzisiejszych systemów PLM i ERP oraz około jedna trzecia rozwiązań MES/MOM i CMMS jest już częściowo uruchomiona w środowisku chmury prywatnej lub publicznej, wiele firm planuje przenieść więcej takich działań do chmury, w następnych dwóch latach. Na przykład 29% respondentów planuje w tym czasie przenieść do chmury swój system realizacji produkcji lub dużą jego część.
Systemy ERP i PLM były pierwszym oprogramowaniem, które migrowało do chmury (na przykład Netsuite ERP i Cloud PLM firmy Oracle), a teraz systemy MES/MOM i CMMS również coraz częściej są przenoszone do chmury (na przykład Plex Systems, Fiix).
IoT Analytics twierdzi, że jego badania pokazują, iż istnieją dwa bardzo różne sposoby migracji pakietów oprogramowania do chmury:
- Lift and Shift: istniejące oprogramowanie jest przenoszone z umiejscowienia lokalnego i hostowane w prywatnej lub publicznej infrastrukturze chmury zlokalizowanej poza siedzibą firmy.
- SaaS: oprogramowanie jest opracowane dla chmury, co oznacza, że jest przeznaczone dla wielu dzierżawców i jest oparte na chmurze zarządzanej przez dostawcę oprogramowania.
Rynek MES w chmurze
W najnowszym raporcie IoT Analytics szacuje się, że udział oprogramowania typu Manufacturing Execution System działającego w chmurze wzrośnie, a prognozuje się, że chmura MES stanie się rynkiem o wartości 2,34 mld dolarów w 2026 roku.
Użytkownicy końcowi coraz częściej korzystają z chmury MES, ponieważ umożliwia ona korzystanie z najnowszych technologii IoT i zapewnia lepszą skalowalność niż takie systemy lokalne. Ponadto w gospodarkach rozwiniętych na większą migrację MES do chmury wpływa nacisk i inwestycje w zakresie cyfryzacji, przyspieszone przez pandemię Covid-19.
Preferowana metoda migracji MES do chmury zależy od wielu czynników, takich jak inwestycje kapitałowe, koszty operacyjne, skalowalność i własność danych. Oczekuje się, że architektura oprogramowania jako usługi będzie rosła znacznie szybciej niż architektura Lift and Shift, ze względu na łatwą wstępną konfigurację i integrację z istniejącą infrastrukturą oprogramowania opartą na chmurze.
Wdrożenia SaaS są preferowane przez małe i średnie korporacje, które chcą zdigitalizować swoje operacje przy ograniczonych początkowych inwestycjach, ponieważ rozwiązania SaaS wymagają niewielkiej lub żadnej istniejącej infrastruktury IT. Rozwiązania typu "Lift and Shift" po prostu przenoszą istniejące lokalne oprogramowanie MES do zewnętrznej infrastruktury chmurowej. Takie podejście zwykle preferują duże korporacje o globalnym zasięgu operacyjnym.
Oczekuje się, że migracja "Lift and Shift" oparta na prywatnej chmurze będzie dominującym typem chmury we wdrażaniu MES, ponieważ zapewnia użytkownikowi końcowemu pełną kontrolę i własność infrastruktury, danych oraz operacji. Jest jednak często droższa niż korzystanie z migracji typu "Lift and Shift" w chmurze publicznej.
Wdrażanie oprogramowania produkcyjnego do chmury przyspiesza również kluczowe trendy, które będą miały wpływ na funkcjonowanie przyszłych fabryk. Trzy kluczowe trendy zidentyfikowane w analizie IoT Analytics to konwergencja narzędzi programowych, rosnąca integracja narzędzi AI oraz rozwój możliwości cyfrowych bliźniaków.
Przyszłość rozwiązań chmurowych w przemyśle
Istnieje wielu użytkowników końcowych z różnych branż, którzy wskazują, że nigdy nie przeniosą znacznej części swojego oprogramowania produkcyjnego do chmury ze względu na bezpieczeństwo, prywatność, niezawodność czy opóźnienia. Jednak w nadchodzących latach duża część producentów przeniesie aplikacje produkcyjne do chmury, ponieważ w wielu miejscach korzyści przewyższają koszty i ryzyko.
Dane IoT Analytics pokazują, że oprogramowanie biznesowe i sklepowe, które nie jest krytyczne i nie działa w czasie rzeczywistym, będzie kontynuować migrację. W przypadku operacji dotyczących sterowania potrzeba będzie więcej czasu, ze względu na wymagania w zakresie komunikacji o bardzo małych opóźnieniach i wysokiej niezawodności. Jednak nowe osiągnięcia w technologii 5G i komunikacji bezprzewodowej w nadchodzącej dekadzie prawdopodobnie rozwiążą te problemy i otworzą drzwi dla jeszcze większej liczby zastosowań produkcyjnych. W połączeniu ze stosunkowo nowymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja i cyfrowe bliźniaki, chmura ma stać się niezbędnym narzędziem usprawniającym działalność produkcyjną.
źródło: Robotics & Automation