Amerykańskie firmy zwiększają inwestycje w roboty

| Gospodarka Roboty

Północnoamerykańskie firmy w pierwszym kwartale tego roku zwiększyły inwestycje w roboty przemysłowe, starając się nadążyć za rosnącym popytem w następstwie pandemii. Według danych przygotowanych przez branżową grupę Association for Advancing Automation przedsiębiorstwa zamówiły ponad 9098 robotów, co oznacza wzrost o 19,6% rok do roku. Łączna wartość tych zamówień przekroczyła 466 mln dolarów.

Amerykańskie firmy zwiększają inwestycje w roboty

Sektor robotyki, skierowany niegdyś głównie na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, obecnie obejmuje kolejne segmenty gospodarki, od magazynów e-commerce po zakłady przetwórstwa spożywczego. W roku ubiegłym po raz pierwszy większość robotów zamawianych przez firmy w Ameryce Północnej nie była przeznaczona dla fabryk samochodów ani dostawców części.

Odnotowany gwałtowny wzrost w ostatnim kwartale dotyczył producentów metali, gdzie zamówienia wzrosły o 86%. Zlecenia składane przez firmy działające w sektorze naukowym, farmaceutycznym i biomedycznym wzrosły o 72%. W tym czasie liczba zamówień producentów dóbr konsumpcyjnych zwiększyła się o 32%.

Amerykańska firma Tyson Foods działająca w branży garmażeryjnej, należy do tej grupy, która chce zwiększyć wykorzystanie robotów na swoich liniach produkcyjnych. W 2019 roku przedsiębiorstwo uruchomiło centrum badawcze automatyki o powierzchni 26 tys. ft² w pobliżu swojej siedziby, w Springdale, w stanie Arkansas.

- W dużej mierze jest jeszcze za wcześnie na wdrożenie niektórych obecnie opracowywanych zaawansowanych systemów - powiedział Marty Linn, dyrektor ds. inżynierii w ośrodku R&D. Dyrektor wskazuje, że zautomatyzowanie prac, takich jak usuwanie z kości kurczaków, jest niezwykle trudne, ponieważ rozmiar i kształt każdej jednostki może się znacznie różnić. Roboty działają najlepiej, gdy pracują z przedmiotami o jednakowym rozmiarze.

źródło: Reuters