Nagrody iF Design Award i Red Dot Award dla robota przemysłowego Yamahy LCMR200

| Gospodarka Roboty

Dystrybutor firmy Yamaha Robotics - Grupa Renex - poinformował, że robot przemysłowy LCMR200 zdobył prestiżowe niemieckie nagrody iF Design Award oraz Red Dot Award: Product Design 2021. Nagrodę iF Design Award firma Yamaha otrzymała już ósmy rok z rzędu, a dziesiąty - Red Dot Award, przy czym to pierwszy przypadek przyznania jednej z tych nagród robotowi przemysłowemu Yamahy.

Nagrody iF Design Award i Red Dot Award dla robota przemysłowego Yamahy LCMR200

LCMR200 to liniowy przenośnik o modułowej konstrukcji, składający się z silnika liniowego oraz wózka do pobierania i przenoszenia elementów roboczych. Wszystkie wózki mogą poruszać się z dużą prędkością i precyzją, niezależnie od siebie. Dzięki temu, że prace mogą być wykonywane w toku procesu na samych wózkach, system charakteryzuje się wysoką efektywnością wykorzystania przestrzeni produkcyjnej. Zapewnia to również większą swobodę przy konstruowaniu linii i umożliwia szybkie zmiany w produkcji. Sterownik silnika jest wbudowany w cienką, jednoczęściową obudowę modułu wykonaną z anodowanego aluminium, której konstrukcja redukuje okablowanie.

LCMR200 został wprowadzony do oferty Yamahy w lipcu 2020 roku jako następca wcześniejszych modeli – w szczególności uznanej serii LCM100. Duży nacisk położono na utrzymanie kluczowych zalet dotychczasowych systemów, m.in. ruchu z dużą prędkością, precyzyjnego zatrzymywania się oraz pozycjonowania wózków. W nowym modelu wprowadzono m.in. solidniejszą strukturę, lepiej nadającą się do pracy w środowiskach, w których obecne są ciała obce i szumy statyczne. Ponadto prowadnica liniowa i szyna zostały powiększone, a także wzmocnione, przy zachowaniu tej samej wielkości całkowitej modułu.

Nagroda iF Design Award przyznawana jest przez fundację iF Design Foundation z siedzibą w Hanowerze, natomiast Red Dot Design Award - przez niemieckie Design Zentrum Nordrhein Westfalen. Są one powszechnie uznawane za jedne z najbardziej prestiżowych nagród na świecie w dziedzinie wzornictwa. W bieżącym roku te same nagrody zdobył również inny produkt Yamahy – trójkołowy skuter miejski Tricity 300.

źródło: Renex