Yamaha odnowiła ofertę w zakresie robotów i transporterów

| Gospodarka Roboty

W 2020 roku firma Yamaha Motor Europe rozszerzyła ofertę o szereg nowych urządzeń, w tym o dwa nowe roboty typu SCARA, serię wzmocnionych modułowych transporterów liniowych LCMR200 oraz system wizyjny RCXIVY2+, zdolny do rozpoznawania obiektów o nieregularnych kształtach. Zmiany wprowadzane w urządzeniach nowej generacji zostały opracowane z myślą o zwiększeniu ich wydajności oraz poszerzeniu spektrum zastosowań.

Yamaha odnowiła ofertę w zakresie robotów i transporterów

Roboty SCARA YK-XE

Do oferty weszły dwa nowe modele w serii SCARA YK-XE: YK610XE-10 o długości ramienia 610 mm oraz YK710XE-10 o długości ramienia 710 mm. Urządzenia bazują na sprawdzonej technologii obecnej serii YK-XE z maksymalnym udźwigiem 10 kg i standardowym czasem cyklu 0,39 sekundy (YK610XE-10) lub 0,42 sekundy (YK710XE-10).

Wraz z robotem SCARA YK400XE-4 o długości ramienia 400 mm wprowadzonym do sprzedaży pod koniec ubiegłego roku, seria YK-XE obejmuje teraz trzy modele, dając jeszcze szerszy zakres zastosowań – od przenoszenia i sortowania małych komponentów w produkcji np. smartfonów i komputerów, po pracę z dużymi elementami, jak np. te wykorzystywane w sprzęcie AGD i branży automotive.

Transportery liniowe LCMR200

W transporterach liniowych serii LCMR200 konstruktorzy utrzymali wysoką dokładność i krótki skok, charakterystyczne dla dotychczasowego modelu LCM-100, poprawiając jednak konstrukcję modułu. Prowadnica liniowa i szyna karetki zostały powiększone i wzmocnione, przy zachowaniu tej samej wielkości całkowitej. W rezultacie otrzymano solidniejszy model, który lepiej nadaje się do pracy w środowiskach, w których obecne są ciała obce i szumy statyczne.

System pozwala na obsługę nawet 64 karetek przez jeden sterownik YHX, a dzięki stworzeniu nowego modelu programowania z użyciem standardowego profilu wyeliminowano konieczność programowania pojedynczych zdarzeń kontrolera. Znacząco ułatwia to proces integracji.

System wizyjny RCXiVY2+

Nowy system wizyjny RCXiVY2+ umożliwia wykrywanie obiektów o nieregularnym kształcie, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowany m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym i odzieżowym.

System został wyposażony w nową wysokowydajną kamerę, a dzięki większym możliwościom przetwarzania danych, jego czas rozpoznawania jest nawet o 45% krótszy niż w obecnym modelu iVY2. Nowy model jest również w pełni zintegrowany z robotami poprzez włączenie kart sterowania wizją, oświetleniem i śledzeniem do kontrolera robotów serii RCX3. Ta zmiana umożliwia sterowanie robotem, przetwarzanie obrazu, sterowanie oświetleniem i kontrolę przenośnika z programu robota, co znacznie skraca czas konfiguracji urządzenia.

źródło: Renex

Zobacz również