Yamaha Motor Europe oferuje nowy system wizyjny RCXiVY2+

| Gospodarka Roboty

Yamaha Motor Europe wprowadziła na rynek z dniem 1 czerwca system wizyjny RCXiVY2+, wyposażony w nową funkcję "wykrywania skupisk". Funkcja umożliwia rozpoznawanie i szybkie zliczanie wielu obiektów o nieregularnych kształtach, takich jak żywność czy odzież. System został wyposażony wysokowydajną kamerę, a dzięki większym możliwościom przetwarzania danych jego czas rozpoznawania jest nawet o 45% krótszy niż w modelu iVY2.

Yamaha Motor Europe oferuje nowy system wizyjny RCXiVY2+

Cechą systemu wizyjnego Yamaha Motor jest jego integracja z robotami poprzez włączenie kart sterowania wizją, oświetleniem i śledzeniem do kontrolera robotów serii RCX3. Ta zmiana umożliwia sterowanie robotem, przetwarzanie obrazu, sterowanie oświetleniem i kontrolę przenośnika z programu robota, co znacznie skraca czas konfiguracji urządzenia. Dodanie funkcji wykrywania skupisk sprawia, że system może teraz pracować z takimi produktami, jak żywność i odzież - które zwykle mają większe różnice w kształcie i rozmiarze w porównaniu z produktami przemysłowymi - co rozszerza jego zakres zastosowań.

Nowe funkcje RCXiVY2+

- Zaawansowany system rozpoznawania obiektów o nieregularnym kształcie, czyli skupisk

Słowo "skupisko" lub angielskie "blob" przywołuje na myśl obraz amorficznej bryły lub masy. Funkcje wykrywania skupisk wykonują zdjęcia w skali szarości (w tym z wahaniem światła i cienia) rejestrowane przez kamery i stosują pewne kryteria wartości progowej, przekształcając je cyfrowo na gradację czerni i bieli. Ta metoda wykrywania może następnie rozpoznać obecność lub jej brak, liczbę, rozmiar i inne wartości wyszukiwanych nieregularnych obiektów.

Funkcja wykrywania skupisk potrafi rozpoznać wyszukiwane obiekty od dwóch do dziesięciu razy szybciej niż w przypadku funkcji wykrywania krawędzi w poprzednich modelach. RCXiVY2+ w połączeniu z robotem SCARA idealnie sprawdza się podczas śledzenia szybko poruszających się obiektów.

- Poprawa wydajności

Szybkość wyszukiwania została poprawiona od 8 do 45% dzięki zastosowaniu bardziej wydajnego procesora. Ponadto zastosowanie wysokowydajnej kamery poprawiło liczbę pikseli i liczbę klatek na sekundę.

Pozostałe cechy to m.in. prosta funkcja autokalibracji, łatwa rejestracja elementów roboczych, zintegrowane sterowanie, praca w ruchu, możliwość zapisania wielu (254 typów) elementów roboczych oraz możliwość bieżącego monitorowania.

Yamaha Motor Factory Automation Section (FA Section), to dział Yamaha Motor Robotics Business Unit w korporacji Yamaha Motor. Dział specjalizuje się w dostarczaniu uniwersalnych, precyzyjnych robotów przemysłowych dla potrzeb związanych z precyzyjną automatyzacją. W rozwiązywaniu problemów z tym związanych ma już 35 lat doświadczenia.

źródło: Renex