Pierwszy robot przemysłowy typu Delta z nagrodą Red Dot

| Gospodarka Roboty

Robot IRB 390 FlexPacker typu Delta firmy ABB, zaprojektowany do ultraszybkiego pakowania, otrzymał nagrodę "Red Dot Product Design Award". FlexPacker jest trzecim robotem ABB, który zdobył nagrodę Red Dot za wzornictwo – w 2021 roku wyróżnienie to otrzymał robot współpracy GoFa, a w 2011 roku dwuramienny robot współpracujący YuMi.

Pierwszy robot przemysłowy typu Delta z nagrodą Red Dot

FlexPacker został zaprojektowany do ultraszybkiej, wysokopłatnej kompletacji i efektywnego pakowania towarów o wadze do 15 kg. Szczególny nacisk położono na możliwości w zakresie przygotowywania produktów ustawianych na półce w pozycji pionowej. Jest idealny dla segmentu żywności i napojów, farmacji i opakowań konsumenckich. Wyposażony jest w cztery lub pięć osi, gdzie piąta oś służy do reorientacji punktu w zakresie pobierania i odkładania (pionowo lub poziomo).

Doceniony został przez sędziów za "czyste wzornictwo, jakość i innowacyjność", posiada nowe przeguby, które zwiększają swobodę. Dzięki tym przegubom robot może podnosić większe ilości lub cięższe przedmioty, lub stosować większe, bardziej wyrafinowane chwytaki. Przeguby są uszczelnione, dzięki czemu nie wymagają konserwacji przez cały okres użytkowania robota.

Międzynarodowy konkurs "Red Dot Design Awards" wyróżnia osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa produktów, a jury, w skład którego wchodzi ponad 50 międzynarodowych ekspertów, co roku testuje i ocenia tysiące zgłoszeń. Nagroda dla robota typu Delta (o kinematyce równoległej) świadczy o rosnącym znaczeniu takiego projektu w robotyce - coraz więcej zautomatyzowanych rozwiązań wprowadza się w środowisku współpracy z ludźmi, gdzie liczy się bezpieczeństwo i zrównoważona produkcja.

źródło: ABB

Zobacz również