Brak wykwalifikowanej kadry przyspiesza automatyzację budownictwa

| Gospodarka Przemysł 4.0

Rosnący niedobór siły roboczej i wymagania w zakresie bezpieczeństwa oraz postęp technologiczny będą w dużej mierze napędzać wzrost rynku autonomicznych maszyn budowlanych. Według agencji analitycznej The Buisness Research w 2020 roku światowy rynek autonomicznych maszyn budowlanych osiągnął wartość 8,45 mld dolarów, przy rocznym wzroście wynoszącym 3,4%.

Brak wykwalifikowanej kadry przyspiesza automatyzację budownictwa

Analitycy oszacowali, że w okresie prognozy obejmującej lata 2020-2025 rynek ten osiągnie wartość 16,89 mld dolarów, wzrastając o 14,9% rocznie. W latach 2025-2030 rynek ten osiągnie wartość 26,86 mld dolarów. Wskaźnik wzrostu CAGR w tym okresie wyniesie 9,7%.

Niedobór siły roboczej napędza rynek autonomicznych maszyn budowlanych

Większość firm budowlanych zmaga się z niedoborem operatorów sprzętu ciężkiego. Producenci są bardziej skoncentrowani na technologiach, takich jak robotyka i automatyzacja, przede wszystkim po to, aby złagodzić skutki tego problemu, a także szybciej kończyć swoje zadania, ograniczać straty. Eksperci wskazują, że jednym z najlepszych rozwiązań w walce z brakiem siły roboczej jest automatyzacja sprzętu budowlanego do powtarzalnych zadań, zwłaszcza na terenach odległych i w miejscach, gdzie występują znaczne niedobory siły roboczej. Według współnie przygotowanego badania przez Associated General Contractors of America i Autodesk, ponad 80% firm budowlanych ma trudności z zatrudnianiem wykwalifikowanej kadry.

Co ogranicza rozwój rynku autonomicznych maszyn budowlanych?

Głównymi ograniczeniami rozwoju tego rynku są kwestie cyberbezpieczeństwa. W przypadku podjęcia się automatyzacji sprzętu budowlanego, niezależnie od używanego systemu sterowania, cyberbezpieczeństwo zawsze pozostaje kluczowym problemem, ponieważ przejęcie przez nieodpowiednie osoby kontroli nad maszyną może nieść za sobą wiele potencjalnych zagrożeń.

Technologie napędzające autonomiczne maszyny budowlane

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w branży budowlanej pozwala firmom na zwiększenie produktywności. Sprzęt budowlany oparty na sztucznej inteligencji jest bezpieczniejszy i skuteczniejszy. Branża budowlana wykazuje gotowość na przyjęcie nowych możliwości, jakie oferuje AI. Pomaga to firmom rozwiązywać problemy w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa oraz poprawiać wydajność.

Algorytmy sztucznej inteligencji pomogą niedoświadczonym operatorom maszyn w wykonywaniu złożonych zadań, które w innym przypadku nie byłyby możliwe. Jest to korzystne w branży, w której pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych i profesjonalnych operatorów staje się coraz trudniejsze. Technologia ta pozwoli zredukować liczbę niebezpiecznych sytuacji z udziałem ciężkiego sprzętu i ludzkich błędów. Jednak pomimo coraz większego nacisku na zdrowie i bezpieczeństwo oraz korzystania z technologii w miejscach pracy, nadal zdarzają się wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Firmy zdają sobie sprawę z korzyści, jakie może przynieść sztuczna inteligencja, zajmując się nie tylko kwestiami BHP w budownictwie, ale także usprawniając pracę.

Sektor budowlany wydaje się szczególnie dobrze przystosowany do możliwości rozwoju sztucznej inteligencji. Na przykład szwedzka firma Volvo Construction Equipment poszukuje nowych technologii, które poprawią bezpieczeństwo pracowników na placach budowy. Firma opracowuje algorytmy AI, które wykorzystują techniki widzenia maszynowego do rozpoznawania określonych obiektów, co pozwoli systemowi wcześniej poinformować operatora o ewentualnym zagrożeniu.

Wykorzystanie czujników radarowych wysokiej rozdzielczości

Czujniki radarowe obrazujące o wysokiej rozdzielczości pełnią rolę oczu kontrolerów, umożliwiając identyfikację i zapobieganie kolizji z ludźmi i otaczającym sprzętem. Taki radar może działać nawet w trudnych warunkach. Zastosowanie tej technologii jest koniecznością w autonomicznych maszynach budowlanych. Czujniki radarowe stosowane w motoryzacji mogą dostarczać informacje o otoczeniu w postaci wysokiej rozdzielczości chmury punktów. Umożliwia to dokładniejsze określenie środowiska w czasie rzeczywistym, w tym identyfikację ludzi, sprzętu i innych nieruchomych obiektów takich, jak ściany. Czujnik rozpoznaje położenie obiektów i podaje informacje o ich odległości, prędkości i wysokości.

Jakie segmenty mają szanse na rynku autonomicznego sprzętu budowlanego

Szanse na rozwój pojawią się w segmencie półautonomicznego sprzętu budowlanego, który do 2025 roku wygeneruje sprzedaż na poziomie 6,83 mld dolarów. Autonomiczny sprzęt przeznaczony do robót ziemnych wygeneruje do tego czasu 3,73 mld dolarów z rocznej sprzedaży. Największe możliwości w segmencie autonomicznych maszyn pojawią się w segmencie budownictwa, który do 2025 roku przyniesie 4,69 mld dolarów globalnej rocznej sprzedaży.

źródło: The Business Research Company

Zobacz również