Rynek materiałów do druku 3D przekroczy wartość 3 mld dolarów

| Gospodarka Obudowy, złącza, komponenty

Rynek materiałów do druku 3D obejmuje sprzedaż takich ich rodzajów, jak polimery, metale i ceramika. W przypadku produkcji addytywnej, która polega na topieniu amorficznego metalu w postaci proszku, wykorzystuje się technologię osadzania (FDM), selektywnego spiekania laserowego (SLS), stereolitografię (SLA) i bezpośrednie spiekanie laserowe metali (DMLS).

Rynek materiałów do druku 3D przekroczy wartość 3 mld dolarów

Według agencji analitycznej The Business Research Company, w 2021 roku światowy rynek materiałów do druku 3D wzrośnie do 1,27 mld dolarów, przy wskaźniku CAGR na poziomie 16,4%. Dla porównania w roku ubiegłym było to 1,09 mld dolarów. Prognozy wykazują, że w 2025 roku rynek materiałów do druku 3D osiągnie wartość 3,24 mld dolarów, przy tempie wzrostu utrzymującym się na poziomie 26,4% rok do roku.

Jednym z głównych czynników napędzających omawiany rynek będzie przemysł motoryzacyjny. Technologia druku 3D umożliwia szybkie wytworzenie prototypów, jak również wykorzystywana jest w produkcji masowej. Wiele wskazuje, że samochody w dużej mierze będą powstawać przy pomocy druku 3D. Przemysł motoryzacyjny chętnie wykorzystuje tę technologię. Według amerykańskiego czasopisma Machine Design wydatki sektora motoryzacyjnego na technologie druku 3D sięgną w tym roku 530 mln dolarów. Inwestycje obejmą w dużej części materiały poligraficzne.

Postęp technologiczny druku 3D idzie w parze z rynkiem materiałów. Duże firmy specjalizujące się w tej dziedzinie koncentrują swoje zasoby na opracowywaniu nowych materiałów i możliwości projektowania. W październiku 2020 roku amerykańska firma Formlabs wprowadziła na rynek dwa nowe materiały: Rigid 10K Resin i zmodyfikowaną wersję Draft Resin na bazie żywicy. Ostatni wymieniony umożliwia cztery razy szybszy druk z zachowaniem wysokiej dokładności, w porównaniu z obecnie stosowanymi materiałami na bazie żywicy. Materiał Rigid 10K Resin skierowany jest do segmentu, gdzie od wytworzonych komponentów wymagana jest sztywność i odporność na substancje chemiczne.

W czerwcu 2020 roku holenderska firma Royal DSM, zajmująca się naukami przyrodniczymi i materiałoznawstwem, przejęła specjalizujące się w druku 3D szwajcarskie przedsiębiorstwo Clariant. Działanie to umożliwiło DSM oferowanie klientom rozwiązań w zakresie włókien i granulek.

Do grona kluczowych firm działających na rynku materiałów do druku 3D należą: Stratasys, 3D Systems, Arcam AB, Exone, Royal DSM NV, CRP Group, Envisiontec, EOS Electro Optical Systems, Materialise, Höganäs AB, LPW Technology, GE Additive, Advanced Powders and Coatings, Formlabs, Toner Plastic, Taulman 3D i Dutch Filaments.

źródło: Business Research Company