Dynamicznie rosną ceny silników AC

W 2021 roku średnie ceny niskonapięciowych silników prądu przemiennego wzrosły o 14%, w stosunku do wartości z roku 2020, i mogą zwiększyć się o kolejne 8,5% w roku bieżącym. Według Interact Analysis powodami są przede wszystkim rosnące ceny surowców, energii, a także zakłócenia w funkcjonowaniu łańcuchów dostaw.

Posłuchaj
00:00

Koszty produkcji i zakupu silników są ściśle powiązane z cenami surowców - zwłaszcza miedzi, aluminium i stali - a w 2021 roku wszystkie one znacząco się zwiększyły. Drugim z czynników prowzrostowych były problemy w funkcjonowaniu łańcuchów dostaw. Trzecią z przyczyn były przyrosty cen energii - zwłaszcza w Chinach, które wytwarzają istotną część stali elektrotechnicznej. Dodatkowo kraj ten podniósł w połowie 2021 roku cła eksportowe na szereg wyrobów ze stali.

Poziom obserwowanych w branży zmian znacznie wykracza poza wzrosty cen dotyczące innych produktów - stwierdzają analitycy z Interact Analysis. Przykładowo, koszty zakupu przemienników częstotliwości wzrosły średnio o mniej niż 5% - dodają. W przypadku silników w ubiegłym roku największe zmiany cen miały miejsce w obu Amerykach i w Europie, podczas gdy w regionie Azji i Pacyfiku były one najmniejsze i wynosiły średnio 5,3%.

Interact Analysis przewiduje, że średnie ceny omawianych silników wzrosną w 2022 roku o 8,5% - w tym częściowo z powodu wzrostów w roku 2021, które zostały przeniesione na rok bieżący. W prognozie zakłada się też, że ponownie wzrosną ceny stali.

 
Prognoza zmian średnich cen silników AC niskiego napięcia (źródło: Interact Analysis)
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Minirobot do wirtualnych biopsji i wewnętrznych skanów 3D
Aktualności
Czy w Polsce zniknie problem z infrastrukturą dla samochodów elektrycznych?
Aktualności
AIUT zaprezentuje najnowsze rozwiązania IoT i systemy wbudowane na targach Hannover Messe 2025
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Powiązane treści
Nidec zainwestuje 78 mld dolarów w produkcję silników elektrycznych
Rynek niskonapięciowych napędów wzrośnie o 7,7%

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów