Rynek organicznego druku 3D przekroczy 2 mld dolarów
| Gospodarka AktualnościBiodruk 3D, który coraz częściej jest stosowany w medycynie, wykorzystuje do druku materiały organiczne. Mogą nimi być żywe komórki, hydrożele, czy macierze zewnątrzkomórkowe. Za pomocą tej technologii można wytwarzać komponenty biomedyczne. Obecnie organiczny druk 3D stosowany jest w środowisku akademickim, ośrodkach badawczych i w sektorze biofarmaceutycznym.
Według raportu przygotowanego przez agencję analityczną The Business Research Company globalny rynek organicznego druku 3D w tym roku wzrośnie do 1,31 mld dolarów z poziomu 1,08 mld dolarów odnotowanego w 2021 roku, przy wskaźniku CAGR wynoszącym 21,7%. W 2026 roku światowy rynek biodruku przy rocznym tempie wzrostu na poziomie 17,7% osiągnie wartość 2,51 mld dolarów.
Motorem wzrostu wspomnianego rynku będą rządowe i prywatne inwestycje w tę technologię. Rosnące zastosowanie biodruku 3D w opiece medyczne przyciąga wielu inwestorów. Na przykład w maju 2021 roku szwajcarska firma Readily3D specjalizująca się w tej dziedzinie, otrzymała od Unii Europejskiej dofinansowanie w wysokości 600 tys. dolarów na opracowanie żywego miniaturowego modelu trzustki przy użyciu technologii organicznego druku Tomolite 3D.
W 2020 roku australijski minister zdrowia przekazał Curtin University ponad 737 tys. dolarów na optymalizację procesu odbudowy ludzkiej skóry przy pomocy biodruku 3D. W tym czasie kanadyjska firma specjalizująca się w tej technologii otrzymała środki w wysokości 20 mld dolarów w ramach rundy finansowej serii A prowadzonej przez spółki venture capital Radical Ventures, Pangea Ventures, Pallasite Ventures i Rhino Ventures. Zebrane środki zostaną przeznaczone na rozwój technologii biodruku.
Zastosowanie sztucznej inteligencji w dziedzinie organicznego druku 3D pozwala na optymalne wytwarzanie tkanek organicznych w sposób warstwowy na postawie cyfrowego modelu. Algorytmy przy tym procesie biorą pod uwagę kombinację komórek i czynnik wzrostu. Przykładowo w czerwcu 2021 roku naukowcy z wydziału bioinżynierii w Queensland University of Technology (QUT) oraz z Oregon University zintegrowali sztuczną inteligencję i widzenie maszynowe w drukarkach 3D, aby wyprodukować niestandardowe implanty medyczne. Ponadto we wrześniu 2020 roku naukowcy z Rice University wykorzystali sztuczną inteligencję do przyspieszenia rozwoju biorusztowań, które pomagają leczyć urazy.
W maju 2021 roku amerykańska firma 3D Systems ogłosiła przejęcie Allevi. Działanie to pozwoli firmie wykorzystać zasoby Allevi do opracowania w przyszłości aplikacji do rozwoju narządów ludzkich i stać się liderem na rynku biodruku. Allevi z siedzibą w USA specjalizuje się w dostarczaniu biodrukarek 3D i organicznych materiałów, które są wykorzystywane przez naukowców.
źródło: The Business and Research