Brytyjskie firmy pozyskały 20 mln dolarów na technologie podwodne

| Gospodarka Aktualności

Brytyjskie firmy Rovco i Vaarst uzyskały środki w wysokości 15,2 mln funtów (20 mln dolarów) na działalność R&D w zakresie technologii podwodnych. Vaarst opracowuje podwodne technologie wizualizacji komputerowej 3D z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, wspierając sektory morskiej energetyki wiatrowej, fal i pływów oraz segment naukowy.

Brytyjskie firmy pozyskały 20 mln dolarów na technologie podwodne

Rovco specjalizuje się w systemach czujników podwodnych i buduje pojazdy wykorzystujące technologię firmy Vaarst do badań podwodnych w zakresie przybrzeżnych elektrowni wiatrowych i likwidacji pól naftowych.

Dodatkowe środki zostały pozyskane z rundy serii B prowadzonej przez Legal & General Capital wraz z oddziałem venture capital międzynarodowej firmy energetycznej Equinor. Legal & General zainwestuje 8,5 mln funtów. Pozostali uczestnicy to dotychczasowy udziałowiec Foresight Group oraz In-Q-Tel - inwestor strategiczny dla amerykańskiego wywiadu, służb obronnych i krajów sojuszniczych.

Technologia firmy Vaarst została zaprojektowana w celu znacznego obniżenia kosztów pomiarów podwodnych. Koszt jednego statku serwisowego z załogą, pracującego przy zasobie morskim, może sięgać nawet 10 mln funtów miesięcznie, ale połączenie autorskiego rozwiązania i systemów Rovco może pomóc w obniżeniu tego kosztu przy jednoczesnym przyspieszeniu procesów.

Fundusze zostaną przeznaczone na wsparcie działań w Stanach Zjednoczonych i w Azji, a także na zwiększenie obecności w Europie. Do obecnych klientów firmy należy hiszpański koncern energetyczny Iberdrola i jej spółka zależna SSE, a także Deepocean.

źródło: EE News Europe