W Kalifornii ruszyły autonomiczne dostawy żywności

| Gospodarka Aktualności

W Santa Monica w Kalifornii firmy Motional i Uber uruchomiły autonomiczne dostawy dla klientów Uber Eats. Kompleksowe dostawy żywności realizują w pełni elektryczne, działające autonomicznie, pojazdy Motional IONIQ5. Usługa zapewni firmie Motional zdobycie doświadczenia koniecznego do zajęcia pozycji zaufanego dostawcy pojazdów autonomicznych dla sieci realizujących dostawy towarów na żądanie.

W Kalifornii ruszyły autonomiczne dostawy żywności

Motional i Uber ogłosiły współpracę w grudniu ubiegłego roku, sygnalizując ważne dla obu firm nowości - pilotażowe zastosowanie autonomicznych pojazdów drogowych w sieci Uber Eats oraz wejście Motional na rynek dostaw autonomicznych. Obecnie firmy czekają na informacje zwrotne od klientów, by wspólnie opracować zautomatyzowany model dostaw, który można szybko skalować na większe obszary w Los Angeles i w innych miastach.

Pojazdy Motional IONIQ 5 zostały do dostawczej roli odpowiednio przystosowane. Chociaż Motional ma duże doświadczenie w dziedzinie przewozu pasażerów, jest to pierwsze podejście do obsługi przewozów towarów komercyjnych.

Sprzedawcy uczestniczący w programie otrzymują powiadomienie, gdy autonomiczny pojazd przybędzie w wyznaczone miejsce i mogą umieścić przygotowane zamówienie w specjalnie zaprojektowanym schowku na tylnym siedzeniu. Po przybyciu pojazdu do miejsca odbioru powiadomienie otrzymuje klient i po odblokowaniu drzwi pojazdu za pomocą aplikacji Uber Eats może odebrać przesyłkę.

Usługa umożliwi firmom Motional i Uber zbadanie integracji ich technologii, popytu konsumentów, interakcji użytkowników z pojazdami, a także innych funkcji niezbędnych do prowadzenia autonomicznych dostaw.

źródło: Robotics & Automation