Joby Aviation ma zgodę FAA na komercyjne świadczenie usług taksówek powietrznych

Firma Joby otrzymała od Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) certyfikat, który pozwoli jej na rozpoczęcie komercyjnej działalności taksówki powietrznej przy użyciu konwencjonalnego samolotu. Certyfikat przewoźnika lotniczego FAA Part 135 jest jednym z trzech zatwierdzeń regulacyjnych, które mają kluczowe znaczenie dla planowanego uruchomienia przez Joby w 2024 r. całkowicie elektrycznej usługi lotów pasażerskich.

Posłuchaj
00:00

FAA wydała dokument po zakończeniu pięciofazowego procesu certyfikacji. Joby ma jeden certyfikowany samolot - CIRRUS-SR22. Firma Joby planuje wykorzystać konwencjonalne samoloty do dopracowania systemów i procedur przed uruchomieniem usługi eVTOL, co jest zaplanowane na 2024 rok. Certyfikacja umożliwi Joby operowanie samolotem elektrycznym pionowego startu i lądowania jako taksówką powietrzną w miastach, w całych Stanach Zjednoczonych.

W pełni elektryczny samolot Joby jest przeznaczony do transportu pilota i czterech pasażerów na odległość do 150 mil na jednym ładowaniu, z prędkością do 200 mil na godzinę. Joby ogłosił niedawno wyniki testów akustycznych przeprowadzonych przez NASA , które potwierdziły, że samolot osiągnął cel firmy dotyczący niskiej emisji hałasu podczas startu i lądowania, a także lotu nad ludźmi.

W lutym pilotowany prototypowy samolot Joby miał wypadek podczas próbnego lotu w swojej bazie, w Kalifornii, przy czym nikt nie doznał żadnych obrażeń. Na początku maja FAA poinformowała, że ​​zmieniła podejście do zatwierdzania pilotów przyszłych samolotów eVTOL, ale nie spodziewa się, że opóźni to certyfikację lub zatwierdzenia operacyjne.

W pierwszym kwartale tego roku Joby odnotował stratę netto w wysokości 62,3 mln USD i wskazał koszty związane z certyfikacją samolotów oraz wczesnymi działaniami produkcyjnymi.

Źródło: Reuters, Joby

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Powiązane treści
DHL Express kupuje samoloty elektryczne
Airbus przedstawia autonomiczny samolot
Rolls-Royce kupuje od Siemensa biznes samolotów elektrycznych
Fortum testuje samolot elektryczny
Nadchodzi zeroemisyjne lotnictwo - Siemens i Airbus upowszechnią elektryczne silniki dla samolotów

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów