DHL Express kupuje samoloty elektryczne

| Gospodarka Aktualności

Firma logistyczna DHL Express jako pierwsza na świecie zamówiła od start-upu Eviation 12 elektrycznych samolotów typu cargo. Spółka z siedzibą w Waszyngtonie dostarczy samoloty elektryczne pod nazwą Alice, które będą w stanie transportować ładunki o wadze około 1200 kg.  Maksymalna prędkość, jaką będą mogły rozwinąć te maszyny, to 402 km/h. Zasięg na jednym ładowaniu wyniesie około 815 km. Czas do pełnego naładowania akumulatorów ma mieścić się w 30 minutach. DHL Express ma otrzymać elektryczne samoloty w 2024 roku.

DHL Express kupuje samoloty elektryczne

Działalność DHL w Stanach Zjednoczonych koncentruje się przede wszystkim na imporcie towarów zakupionych od zagranicznych firm i dostarczaniu ich klientom biznesowym i indywidualnym. Samoloty Alice będą transportować paczki z głównych hubów na mniejsze rynki. Będą funkcjonować we wszystkich środowiskach obsługiwanych obecnie przez samoloty tłokowe i turbinowe. W pełni elektryczny samolot Alice będzie można skonfigurować zarówno pod kątem potrzeb przewozu ładunku, jak i pasażerów. Pierwszy lot prawdopodobnie odbędzie się jeszcze w tym roku.

W kwietniu br. DHL Express zakupił 100 w pełni elektrycznych samochodów dostawczych, a do 2030 roku planuje powiększyć swoją flotę w Europie o ponad 14 tys. takich pojazdów. Podjęte działania mają przybliżyć Grupę DHL do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla w 2050 roku. Oprócz elektryfikacji floty, Grupa inwestuje między innymi w zrównoważone paliwa lotnicze i budynki neutralne dla klimatu.

Bardzo poważnie traktujemy kwestie związane z minimalizacją wpływu naszej działalności na środowisko naturalne, dlatego elektryfikacja każdego rodzaju transportu odgrywa dla nas kluczową rolę. Aby to osiągnąć do 2030 r. w ramach grupy DP DHL, planujemy zainwestować 7 mld euro w projekty związane z zieloną logistyką, a 60 proc. naszej floty mają stanowić pojazdy elektryczne. Zamówienie dwunastu innowacyjnych na skalę światową samolotów elektrycznych czyni DHL Express nie tylko liderem ekologicznych rozwiązań logistycznych, ale też pokazuje, w jakim kierunku będzie się rozwijać cała branża - mówił Edwin Osiecki, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży w DHL Express Polska.

Elektryfikacja transportu ma coraz większe znaczenie. Analityk Wedbush, Dan Ives, oszacował, że do 2030 roku wartość rynku elektromobilności wzrośnie do 5 bln dolarów. Firma FedEx w swoim oświadczeniu zapowiedziała, że do 2040 roku ich transport będzie w pełni elektryczny. Amazon testuje elektryczne pojazdy dostawcze opracowane przez start-up Rivian. Firma planuje zakup ponad 100 tys. takich jednostek.

źródło: CNBC, DHL Express Polska

Zobacz również