Rynek IPC osiągnie wartość 6 mld dolarów

| Gospodarka Przemysł 4.0

Komputery przemysłowe charakteryzują się wytrzymałą konstrukcją. Ich komponenty projektowane są w celu zapewnienia niezawodności, czyli mogą pracować w nieprzyjaznym środowisku, m.in. ze zwiększonym stężeniem pyłów czy wahaniami temperatury. Według danych przygotowanych przez agencję analityczną The Business and Research światowy rynek komputerów przemysłowych (IPC - Industrial PC) szacowany jest na 4,73 mld dolarów.

Rynek IPC osiągnie wartość 6 mld dolarów

W 2022 roku rynek IPC osiągnie wartość 5,07 mld dolarów, co oznacza wzrost o 7,3% rok do roku. Analitycy wskazują, że motorem rynku IPC będzie rosnące zastosowanie IoT, m.in. czujników, z których dane pomogą zoptymalizować prace linii produkcyjnych. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez McKinsey & Company morska platforma wydobywcza generuje dane z około 30 tys. czujników, a to zaledwie niecały procent tych danych, które są obecnie wykorzystywane do podejmowania odpowiednich decyzji. Według amerykańskiego Cisco, w 2020 roku odnotowano w miastach 30% wzrost ruchu sieciowego generowanego przez urządzenia IoT. W przypadku połączeń sieciowych M2M (Mashine To Mashine) odnotowano wzrost o 26%. Szacuje się, że w 2025 roku udział segmentu komponentów IoT w światowym rynku półprzewodników wyniesie 12%.

Cyfrowa transformacja jest kolejnym czynnikiem, który napędza rynek IPC. Zastosowanie inteligentnych systemów, w tym przetwarzania w czasie rzeczywistym i łączności M2M, pozwala zredukować koszty i zwiększyć niezawodność linii produkcyjnych. Największe firmy w branży koncentrują swoje działania w tym segmencie. Przykładowo w październiku 2019 roku amerykański oddział Mitsubishi Electric Automation wprowadził na rynek nową serię komputerów przemysłowych MELIPC do rozproszonego środowiska obliczeniowego (Edge) i zdalnego monitorowania. Analitycy z firmy Gartner oszacowali, że do 2025 roku 75% danych będzie przetwarzanych poza tradycyjną chmurą czy Data Center (centrum przetwarzania danych). Wspomniana seria komputerów przemysłowych MELIPC jest skierowana do producentów OEM i końcowych użytkowników.

Analitycy z The Business and Research wskazują, że w 2026 roku rynek komputerów przemysłowych osiągnie wartość 6,34 mld dolarów, przy rocznej stopie wzrostu utrzymującej się na poziomie 5,7% w okresie prognozy. W maju 2020 roku przedsiębiorstwo Rockwell Automation przejęło firmę ASEM. Dzięki temu Rockwell będzie mógł rozszerzyć swoją ofertę sprzętu i oprogramowania do sterowania i wizualizacji. ASEM to włoska firma dostarczająca IPC i HMI oraz bramy przemysłowe IoT.

Obecnie na światowym rynku IPC działają takie firmy, jak Advantech, Beckhoff Automation, Siemens, IEI Integration, Kontron S&T, Nexcom, Avalue Technology, DFI, American Portwell, General Electric, Omron, Rockwell Automation, Schneider Electric, B&R Automation i Acnodes.

źródło: The Business and Research, IBM