Wykonano połowę prac modernizacyjnych w Elektrowni Wodnej Dębe

Ogłoszono zrealizowanie połowy prac modernizacyjnych w należącej do spółki PGE Energia Odnawialna Elektrowni Wodnej Dębe. Wymienione zostały dwa z czterech hydrozespołów - najgłębiej położone w hali maszyn hydrozespoły nr 4 i 3 - wraz z instalacją elektryczną, wentylacją i systemem przeciwpożarowym. Według przyjętego harmonogramu kompleksowa modernizacja zostanie przeprowadzona w całości do końca 2024 r. W bieżącym roku obiekt obchodzi swoje sześćdziesięciolecie.

Posłuchaj
00:00

Elektrownia Wodna Dębe pracuje od 1963 roku. Zakłada się, że inwestycja pozwoli pracować elektrowni przez kolejne co najmniej 40 lat, zapewniając pełną automatyzację hydrozespołów, najwyższą dyspozycyjność i niezawodność, a także poprawę ergonomii obsługi. Dzięki przeprowadzeniu modernizacji scentralizowana i zautomatyzowana zostanie obsługa urządzeń elektrycznych i mechanicznych oraz poprawi się efektywność energetyczna elektrowni. Zmodernizowana elektrownia będzie produkować o około 17% więcej energii, osiągając poziom 120 GWh rocznie.

Modernizacja Elektrowni Wodnej Dębe to wyzwanie inżynieryjne i logistyczne. Usuwane są m.in. dwutonowe łopaty ruchome aparatu kierowniczego, trzydziestotonowa turbina oraz jeszcze cięższy wirnik generatora. Wiele prac modernizacyjnych realizuje się pod wodą - ekipy nurków uzupełniają ubytki w betonie wraz z wykonaniem napraw iniekcyjnych.

Obiekt Dębe zbudowano przy stopniu wodnym obejmującym 230-metrowy jaz na rzece Narew. Budynek elektrowni stanowi element budowli piętrzącej wodę. Jego część podziemna składa się z dwóch bloków żelbetowych. W każdym z nich zamontowane zostały dwa hydrozespoły z turbinami Kaplana o średnicy wirnika 4,8 m, sprzężone z generatorami o mocy 6,25 MVA każdy. W części nadziemnej znajduje się hala maszyn z pomieszczeniami technologicznymi, nastawnią i rozdzielnią niskiego napięcia.

Z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym elektrownię łączy pięć linii 110 kV poprzez dwa transformatory blokowe o mocy 16 MVA każdy. Moc zainstalowana wynosi 20 MW.

Źródło: PGE EO

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Aktualności
Rynek wózków widłowych będzie rósł 7% rocznie
Silniki i napędy
Targi Bauma: Bosch zaprezentuje 800-woltowy napęd elektryczny do maszyn budowlanych
Powiązane treści
Automatyczny system kontroli w Elektrowni Dębe
PGE zmodernizuje Elektrownię Wodną Dębe

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów