Największe na świecie niewykorzystane źródło energii

| Gospodarka Aktualności

W obecnym kryzysie energetycznym nie powinno pomijać się największego na świecie niewykorzystanego źródła energii. Różne obiekty - centra danych, supermarkety, stacje metra, fabryki, oczyszczalnie ścieków czy budynki - wytwarzają duże ilości ciepła, które po prostu się marnuje, a wykorzystanie ciepła odpadowego to najczystsza forma efektywności energetycznej.

Największe na świecie niewykorzystane źródło energii

Temat odzysku ciepła poruszony został przez autorów raportu "Największe na świecie niewykorzystane źródło energii: Ciepło odpadowe". Analitycy firmy Danfoss zwracają uwagę, że nie robimy nic w kierunku ponownego wykorzystania nadwyżki ciepła wyprodukowanego przez budynki czy przemysł. Ilość ciepła odpadowego powstającego tylko w Unii Europejskiej wynosi 2860 TWh rocznie, co jest niemal równe całkowitemu zapotrzebowaniu UE na ogrzewanie oraz ciepłą wodę w budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wykorzystanie ciepła odpadowego może przynieść oszczędności rzędu 67,4 mld EUR rocznie przy pełnym ich wdrożeniu w roku 2050.

Ciepło odpadowe może być ponownie wykorzystane w procesie dostarczania ogrzewania oraz ciepłej wody do fabryki, która je wygenerowała, lub przesłane do pobliskich domów czy budynków przemysłowych za pomocą sieci ciepłowniczej. Potencjał produkcyjny ciepła odpadowego w Warszawie to 3,8 TWh. Wykorzystanie potencjału jedynie 3 największych warszawskich źródeł, czyli 3,3 TWh (m.in. z oczyszczalni Czajka), zapewniłoby ciepło sieciowe dla ok. 380 tys. gospodarstw domowych.

Raport Danfossa przedstawia rozwiązania z Danii, Niemiec, Irlandii czy Polski. Centrum danych w Dublinie zapewnia ciepło dla 47 tys. m² powierzchni w budynkach sektora publicznego. Ogrzewa również 3000 m² powierzchni handlowej oraz 135 przystępnych cenowo mieszkań na wynajem. Zakład Danfossa w Grodzisku Mazowieckim w okresie zimowym może odzyskać do 80% energii potrzebnej do ogrzewania hali i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Jednak obecnie wykorzystanie ciepła odpadowego uniemożliwia brak informacji, odpowiednich regulacji prawnych i zachęt finansowych. Bariery te mogą być usunięte, ale do tego potrzeba współpracy między lokalnymi władzami, dostawcami energii oraz jej źródłami.

źródło: Danfoss