Nowości w automatyce i dwudziestolecie polskiego oddziału - VII konferencja Turck Users Meeting
| Gospodarka AktualnościPrzedstawiciele Turck Polska co dwa lata spotykają się ze swoimi klientami oraz partnerami podczas Turck Users Meeting. Konferencja, która w tym roku przypadała po raz siódmy, zapewnia możliwość wymiany doświadczeń, jak też zapoznania się z najnowszymi technologiami oraz trendami w obszarze automatyzacji produkcji i procesów.
Spotkanie jest też okazją integracji środowiska automatyków – zarówno praktyków, jak też naukowców. W tym roku odbyło się ono w maju i miało charakter szczególny, bowiem zbiegło się z obchodami 20-lecia działalności Turck Polska oraz otwarciem nowej siedziby firmy.
Wiedza i doświadczenia branżowe
W pierwszym dniu konferencji odbyło się szereg prelekcji i prezentacji – zarówno naukowców, jak też praktyków. Konferencję otworzył Piotr Glinka, prezes Turck Polska, następnie Andrzej Dereń, który jest w firmie dyrektorem technicznym, przedstawił plany rozwoju produktów i rozwiązań firmy w obliczu cyfrowej rewolucji. O zbliżonych tematach, a dokładniej sztucznej inteligencji i jej potencjalnych zaletach oraz zagrożeniach, opowiadał zaproszony na konferencję prof. Ryszard Tadeusiewicz z krakowskiej AGH. Z kolei prof. Marek Fidali i dr Wojciech Jamrozik z Politechniki Śląskiej przybliżyli możliwości wykorzystania przetwarzania brzegowego w predykcyjnym utrzymaniu ruchu.
Podczas konferencji swoimi doświadczeniami podzielili się użytkownicy rozwiązań i urządzeń Turck, m.in. z firm International Tobacco Machinery, ABB, ARM Automation Robotics Machines, Trasko i Pemes. Omówiono również systemy wspomagania operatorów w procesach montażowych (pick-to-light) oraz systemy identyfikacji RFID, które pomagają usprawniać procesy logistyczne. Finalnie przedstawiono wdrożenia zrealizowane przez Turck Polska.
Nowa siedziba firmy Turck i polski wątek
W trakcie odbywającego się w Opolu spotkania dokonano również oficjalnego otwarcia nowej siedziby Turck Polska. Symboliczną wstęgę przecięli m.in.: Christian Wolf - dyrektor zarządzający grupy Turck, Christian Pauli - dyrektor finansowy oraz Jurgen Grabow, który w Turck odpowiada za sprzedaż w regionie EMEA. Na otwarciu obecni też byli przedstawiciele partnerów firmy – amerykańskiego Banner Engineering oraz fińskiego Turck Vilant, a także zarządzający oddziałami w innych krajach naszego regionu.
Omawiana siedziba to budynek o powierzchni 900 m², w którym znajdują się biura działu technicznego oraz sprzedażowego, a także nowocześnie wyposażone centrum szkoleniowe. Podczas otwarcia dyrektor zarządzający grupy Turck pogratulował przedstawicielom polskiego oddziału osiągnięć i zachowania stabilnej kadry pracowniczej. Wspomniał również o polskim wątku w historii przedsiębiorstwa – założyciele firmy, czyli rodzina Turck, pochodzą bowiem z Tarnowa Podgórnego w okolicy Poznania.
Podczas gali, którą otworzył Piotr Glinka, wręczono również Diamenty Turck. Były to nagrody przyznane z okazji 20-lecia przedsiębiorstwa w Polsce, którymi firma uhonorowała swoich wyróżniających się partnerów biznesowych.
Automatyka w praktyce
Omawiana konferencja była wydarzeniem dwudniowym, przy czym drugi dzień miał charakter bardziej techniczny, produktowy. Zaprezentowano m.in. systemy bezpieczeństwa maszyn, bramę logistyczną wyposażoną w czytniki RFID, rozwiązania do monitorowania warunków w szafach sterowniczych, PLC i HMI oraz chmurę obliczeniową Turck. Warto dodać, że podczas konferencji wypowiadał się również prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. Omawiał on współpracę firmy z uczelnią i związane z tym korzyści dla obydwu organizacji.
Na koniec my również, jako przedstawiciele redakcji od lat współpracującej z firmą Turck, dokładamy się do wszystkich gratulacji. Życzymy również dalszego, cechującego się wieloma sukcesami rozwoju. A kolejna edycja Turck Users Meeting? Spotykamy się w Opolu w 2025 roku!