Trwa rekordowy XXXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO

Odbywające się w Kielcach targi MSPO zaliczane są do trzech najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie. W bieżącym roku budzą rekordowe zainteresowanie mediów i odwiedzających. Wśród wystawców jest ponad 700 firm z 35 krajów świata, w tym również profesjonaliści z sektora elektronicznego i polskie firmy o ugruntowanej pozycji w branży zbrojeniowej. Tegoroczny salon jest też rekordowy pod względem wartości zamówień dotyczących sprzętu dla Wojska Polskiego.

Posłuchaj
00:00

Międzynarodowy Salonu Przemysłu Obronnego w 2023 roku gromadzi o kilkadziesiąt wystawców więcej, niż w roku ubiegłym. Powierzchnia zajmowana przez wystawców przekracza 34 tys. m². Największe eksponaty to m.in. śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy.

Pierwszego dnia MSPO swoją premierę miał modułowy pistolet samopowtarzalny MPS kal. 9x19 mm, który zaprezentowała Fabryka Broni - najstarszy producent karabinów i pistoletów w Polsce. Nad tym modelem pracowano przez ostatnie sześć lat i obecnie budzi on ogromne zainteresowanie i nadzieję na jego upowszechnienie nie tylko w służbach mundurowych, ale również na rynku cywilnym. Pierwsze wrażenia osób kompetentnych w dziedzinie strzelectwa są bardzo pozytywne, czekają oni na możliwość prób na strzelnicach.

W kolejnych dniach planowane są następne premiery sprzętowe oraz zawieranie znaczących umów z partnerami zagranicznymi i krajowymi. Wśród umów podpisanych pierwszego dnia szczególnie ważne są te dotyczące budowy wielowarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Minister Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na II fazę systemu Patriot oraz umowę dotyczącą systemu Narew. Na wyposażenie Wojska Polskiego trafią najnowocześniejsze radary dookólne.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, nowe umowy na dostawy sprzętu wojskowego obejmą m.in. pozyskanie elementów 3 dywizjonów, czyli 6 kolejnych baterii, systemu PATRIOT/IBCS (IBCS - sieciocentryczny system dowodzenia - Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) w ramach realizacji II fazy programu WISŁA, umowę na dwie kolejne Morskie Jednostki Rakietowe, umowę na Zautomatyzowane Stanowisko Dowodzenia ZENIT-MP+ dla zestawów PILICA+ oraz umowę ramową na bezzałogowce FlyEye produkowane przez polską spółkę WB Electronics, które od lat są używane w Wojsku Polskim i mają bardzo dobre opinie.

Targi można odwiedzać do piątku - 8 września.

zdjęcia: MON

Źródło: źródło: Targi Kielce, MON

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
ABB z nową ofertą usług
Aktualności
Nowoczesna sortownia DPD Polska zwiększy efektywność obsługi małych przesyłek
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów