Nord Drivesystems rozbudowuje polski oddział

| Gospodarka Silniki i napędy

Firma Nord prawie trzykrotnie powiększy jedną ze swoich dwóch polskich lokalizacji produkcyjnych - fabrykę w Wiechlicach, w zachodniej Polsce - gdzie wytwarzane są m.in. silniki synchroniczne klasy IE5+. Oprócz rozbudowy istniejącej hali fabrycznej zostanie uruchomiona nowa instalacja geotermalna. Drugi polski zakład Nord znajduje się w Nowej Soli.

Nord Drivesystems rozbudowuje polski oddział

Zakład w Wiechlicach powstał w 2019 r. Zaplanowana rozbudowa niemal potroi obecną powierzchnię - z 11 tys. do 32 tys. m². Prace budowlane rozpoczęto w kwietniu 2023 roku, a otwarcie planowane jest na drugi kwartał roku 2024. Obecnie zakład produkuje 10 tys. silników tygodniowo. Po rozbudowie nastąpić ma potrojenie produkcji, a także znacząco zwiększone zostanie zatrudnienie - obecnie w Wiechlicach pracuje 220 osób.

W Wiechlicach produkowane są silniki synchroniczne IE5+, które charakteryzują się bardzo wysoką efektywnością energetyczną, przekraczającą najwyższą zdefiniowaną klasę sprawności IE5. Zakład wytwarza również inne silniki, a także stojany, których uzwojenie wykonywane jest w pełni automatycznie na dwóch liniach produkcyjnych.

W trakcie rozbudowy wykonana zostanie instalacja geotermalna. Łącznie 52 odwierty - każdy o głębokości do 250 metrów - pozwolą na pozyskiwanie ciepła z gruntu, które będzie wykorzystywane do bezemisyjnego ogrzewania hal fabrycznych.

źródło: Nord Napędy Sp. z o.o.

Zobacz również