Arabia Saudyjska wyda 100 mld dolarów, by zostać liderem automatyzacji

| Gospodarka Aktualności

Arabia Saudyjska uruchamia ambitny program mający uczynić ją światowym liderem w robotyce i automatyce przemysłowej. Utworzyła spółkę Alat - co po arabsku oznacza "maszyny" - która nawiązała strategiczne partnerstwo z japońską grupą inwestycyjną SoftBank w celu opracowania "przełomowych" robotów przemysłowych i stworzenia infrastruktury automatyki przemysłowej nowej generacji. Alat otrzyma budżet inwestycyjny w wysokości 100 mld dolarów, dzięki czemu będzie także promował inne działania z zakresu zaawansowanych technologii. Przewiduje się, że startujący projekt już w 2025 r. wniesie do PKB Arabii Saudyjskiej 1 mld dolarów.

Arabia Saudyjska wyda 100 mld dolarów, by zostać liderem automatyzacji

Pierwszym krokiem w programie jest utworzenie przez Alat i SoftBank spółki joint venture w celu produkcji robotów przemysłowych do szerokiego zakresu procesów produkcyjnych i montażowych. Partnerzy zainwestują do 150 mln dolarów w budowę zautomatyzowanego centrum produkcyjnego i inżynieryjnego w Riyadzie, które będzie obsługiwać popyt lokalny i globalny. Pierwsza fabryka ma zostać otwarta w grudniu 2024 roku.

Firmę Alat powołano, aby stworzyć światowego lidera w segmentach elektroniki i zaawansowanego przemysłu. Powierzono jej zadanie rozwijania światowej klasy produkcji, możliwej dzięki światowemu przywództwu w zakresie innowacji i technologii. Dysponując budżetem inwestycyjnym wynoszącym 100 mld dolarów, Alat będzie współpracować z globalnymi liderami technologii w celu przekształcenia różnych branż i tworzenia w Arabii nowoczesnych przedsiębiorstw zasilanych czystą energią.

- Chcemy, by był to początek zmiany zasad gry w produkcji na całym świecie. Wspólnie z Grupą SoftBank widzimy ogromne możliwości rynkowe dla robotyki, zarówno w Królestwie, Zatoce Perskiej, jak i na całym świecie. Wstępnie przewidujemy, że do 2025 r. wkład w PKB Arabii Saudyjskiej wyniesie 1 mld dolarów. Naszą ambicją jest fundamentalne przekształcenie produkcji przemysłowej za pomocą robotów wytwarzanych w Królestwie - mówi CEO firmy Alat, Amit Midha.

Nowa spółka joint venture będzie budować roboty przemysłowe w oparciu o własność intelektualną opracowaną przez SoftBank i jego spółki stowarzyszone. Roboty będą mogły wykonywać zadania przy minimalnym programowaniu. Będą one przeznaczone do montażu przemysłowego i innych zastosowań produkcyjnych. Fabryka robotów, którą tworzy spółka JV, będzie wykorzystywać najnowsze technologie do produkcji "bezprecedensowych" robotów nowej generacji, zdolnych do wykonywania szerokiej gamy zadań.

Rozległe inwestycje infrastrukturalne Arabii Saudyjskiej będą podstawą do przyspieszenia przyjęcia czwartej rewolucji przemysłowej w Królestwie, usprawniając łańcuchy dostaw i logistykę. Przewiduje się, że do 2035 roku działać będzie około 32 tys. fabryk zasilanych czystą energią i wykorzystujących najnowocześniejsze technologie.

Alat, wspierany przez państwowy fundusz PIF (Public Investment Fund), utworzyć ma w Arabii Saudyjskiej globalny hub produkcyjny oparty na zrównoważonych technologiach, skupiający się na zaawansowanym przemyśle i elektronice. Skoncentruje się on na następujących obszarach strategicznych: zaawansowanym przemyśle, półprzewodnikach, inteligentnej ochronie zdrowia, inteligentnym sprzęcie i urządzeniach, inteligentnych budynkach oraz na infrastrukturze nowej generacji. Alat pomoże Arabii Saudyjskiej osiągnąć cele programu Vision 2030 dotyczące dywersyfikacji gospodarczej, rozwoju przemysłowego, innowacji i tworzenia miejsc pracy.

Do 2030 r. Alat zamierza utworzyć 39 tys. bezpośrednich miejsc pracy oraz centrum produkcyjne, które do końca bieżącej dekady wniesie do PKB Królestwa 9,3 mld dolarów przychodów spoza ropy naftowej.

Kolejnym celem Alat jest osiągnięcie produkcji o zerowej emisji dwutlenku węgla, zasilanej odnawialnymi źródłami energii. Poważne wsparcie stanowi tu fakt, że Arabia Saudyjska odbiera codziennie około 105 bln kWh energii słonecznej, co odpowiada 10 mld baryłek ropy.

CEO firmy Alat, Amit Midha, był w Dell Technologies odpowiedzialny za rozwój firmy w regionie Azji i Pacyfiku oraz w Japonii, nadzorując wielomiliardowe operacje obejmujące ponad 40 krajów. Działalność Alat w zakresie automatyki przemysłowej i robotyki będzie prowadził dział infrastruktury nowej generacji, którego prezes, dr Matthias Heilmann, był wcześniej prezesem działu produktów instalacyjnych ABB.

źródło: Drives & Controls