Zrobotyzowane mikrofabryki zajmą się odpadami elektronicznymi

ABB Robotics inwestuje w amerykański start-up Molg z siedzibą niedaleko Waszyngtonu, aby tworzyć robotyczne mikrofabryki, które będą odzyskiwać i poddawać recyklingowi nieużywany sprzęt elektroniczny z centrów danych, powszechnie znany jako e-odpady. Biorąc pod uwagę, że do 2030 r. globalne odpady elektroniczne mają wzrosnąć do 75 mln ton, firma uważa, że ​​mikrofabryki odegrają kluczową rolę w ich redukcji.

Posłuchaj
00:00

Postępy w dziedzinie informatyki, takie jak AI i chmura, oznaczają, że centra danych muszą częściej modernizować i rozbudowywać swoje obiekty. Są głównymi źródłami 2,6 mln ton odpadów elektronicznych, które powstają na całym świecie każdego roku.

Jako alternatywa dla ręcznego demontażu lub wysyłania sprzętu na wysypisko śmieci czy do spalarni, mikrofabryki mogłyby rozwiązać wiele problemów związanych z utylizacją odpadów elektronicznych. W obliczu coraz większej liczby przepisów dotyczących odpowiedzialnego obchodzenia się ze sprzętem wycofanym z eksploatacji, zautomatyzowany demontaż zmniejsza ryzyko związane z obsługą toksycznych elementów, które mogą szkodzić środowisku i zdrowiu ludzi, a także uwalnia pracowników od żmudnych i potencjalnie niebezpiecznych zadań.

Robotyczne mikrofabryki Molg mogą autonomicznie montować i demontować złożone produkty elektroniczne, w tym laptopy i elektronikę przemysłową. W 2023 r. firma wygrała konkurs ABB Accelerating Circularity Startup Challenge.

Ponieważ wiele komponentów zawiera pierwiastki ziem rzadkich (REE - Rare Earth Elements), możliwość maksymalizacji ich odzysku dzięki automatyzacji stwarza również okazję do ich ponownego wykorzystania przy produkcji nowych urządzeń.

Źródło: ABB

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
ABB z nową ofertą usług
Aktualności
Nowoczesna sortownia DPD Polska zwiększy efektywność obsługi małych przesyłek
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Powiązane treści
Olsztyn wykorzysta energię cieplną i elektryczną wytwarzaną z odpadów komunalnych
Nowy zakład recyklingu odpadów
Kompleksowe rozwiązania ABB dla spalarni śmieci

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów