Zrobotyzowane mikrofabryki zajmą się odpadami elektronicznymi
| Gospodarka AktualnościABB Robotics inwestuje w amerykański start-up Molg z siedzibą niedaleko Waszyngtonu, aby tworzyć robotyczne mikrofabryki, które będą odzyskiwać i poddawać recyklingowi nieużywany sprzęt elektroniczny z centrów danych, powszechnie znany jako e-odpady. Biorąc pod uwagę, że do 2030 r. globalne odpady elektroniczne mają wzrosnąć do 75 mln ton, firma uważa, że mikrofabryki odegrają kluczową rolę w ich redukcji.
Postępy w dziedzinie informatyki, takie jak AI i chmura, oznaczają, że centra danych muszą częściej modernizować i rozbudowywać swoje obiekty. Są głównymi źródłami 2,6 mln ton odpadów elektronicznych, które powstają na całym świecie każdego roku.
Jako alternatywa dla ręcznego demontażu lub wysyłania sprzętu na wysypisko śmieci czy do spalarni, mikrofabryki mogłyby rozwiązać wiele problemów związanych z utylizacją odpadów elektronicznych. W obliczu coraz większej liczby przepisów dotyczących odpowiedzialnego obchodzenia się ze sprzętem wycofanym z eksploatacji, zautomatyzowany demontaż zmniejsza ryzyko związane z obsługą toksycznych elementów, które mogą szkodzić środowisku i zdrowiu ludzi, a także uwalnia pracowników od żmudnych i potencjalnie niebezpiecznych zadań.
Robotyczne mikrofabryki Molg mogą autonomicznie montować i demontować złożone produkty elektroniczne, w tym laptopy i elektronikę przemysłową. W 2023 r. firma wygrała konkurs ABB Accelerating Circularity Startup Challenge.
Ponieważ wiele komponentów zawiera pierwiastki ziem rzadkich (REE - Rare Earth Elements), możliwość maksymalizacji ich odzysku dzięki automatyzacji stwarza również okazję do ich ponownego wykorzystania przy produkcji nowych urządzeń.
źródło: ABB