SICK przejmuje startup technologiczny Accerion
| Gospodarka AktualnościSICK - mający siedzibę w Niemczech międzynarodowy dostawca rozwiązań automatyki opartych na czujnikach - ogłosił przejęcie holenderskiej firmy technologicznej - Accerion. Przejęta firma specjalizuje się w przetwarzaniu obrazu wykorzystującym sztuczną inteligencję, ze szczególnym uwzględnieniem technologii pozycjonowania dla robotów mobilnych.
Dzięki przejęciu, klienci Acceriona będą mogli skorzystać z kompletnego portfolio rozwiązań pozycjonujących firmy SICK. Szczegóły finansowe transakcji nie zostały ujawnione.
Globalny rynek autonomicznych robotów mobilnych
Autonomiczne roboty mobilne (AMR) są wykorzystywane głównie w logistyce i produkcji. Umożliwiają podnoszenie wydajności dzięki automatyzacji w magazynowaniu, intralogistyce i w produkcji, a także wielu innych sektorach przemysłu.
Globalny rynek AMR ma wartość około 4 mld euro. Tempo wzrostu przekraczające 15% pokazuje, że firmy przemysłowe, np. w obszarze intralogistyki, coraz bardziej polegają na wsparciu robotów autonomicznych. Nowoczesne czujniki oraz rozwiązania programowe do nawigacji, lokalizacji i pozycjonowania umożliwiają precyzyjne i bezpieczne poruszanie się robotów mobilnych w dynamicznych środowiskach. Szczególnie w pobliżu pracowników ważne jest, by autonomiczne roboty niezawodnie identyfikowały swoje otoczenie i rozpoznawały ludzi.
Dzisiaj SICK jest jednym z wiodących na świecie dostawców rozwiązań dla przemysłu, które bazują na czujnikach. Poprzez przejęcie Acceriona SICK inwestuje w przyszły wzrost, rozszerzając swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie aplikacji opartych na oprogramowaniu i dostarczając klientom kompleksowe portfolio rozwiązań pozycjonujących.
Accerion źródłem innowacji w zakresie lokalizacji opartej na oprogramowaniu
Firma Accerion została założona w Holandii w 2015 roku przez Willema-Jana Lamersa. Przez dekadę ugruntowała swoją pozycję jako startup technologiczny specjalizujący się w przetwarzaniu obrazu opartym na sztucznej inteligencji, w celu pozycjonowania autonomicznych robotów mobilnych.
Pod kierownictwem Vincenta Burga zespół Acceriona opracował całkowicie bezinfrastrukturalną technologię optycznego pozycjonowania i nawigacji dla robotów mobilnych, która wykorzystuje podłogę jako punkt odniesienia. Oprogramowanie "Triton" pozwoliło na uprzemysłowienie nowego rozwiązania. Innowacja Acceriona umożliwia skuteczną nawigację robotów mobilnych i pojazdów autonomicznych, osiągając wysoką dokładność bez konieczności tworzenia kosztownej i nieelastycznej infrastruktury w terenie.
SICK współpracuje z Accerionem od 2021 roku, a teraz startup stał się częścią Grupy SICK. Po przejęciu, w połowie stycznia całe portfolio produktów i zespół Acceriona wraz z ekspertami ds. technologii i sprzedaży w pełni przeniesiono do struktur firmy SICK. Rozwój produktów nowej spółki zależnej SICK - SICK Accerion BV - będzie kontynuowany w obecnej lokalizacji w Venlo, w Holandii.
- Rynek rozwiązań czujnikowych dla autonomicznych robotów mobilnych oferuje ogromny potencjał wzrostu, ponieważ wymagania przedsiębiorstw przemysłowych dotyczące wydajnego łańcucha dostaw pod względem przepustowości, dostępności, elastyczności i bezpieczeństwa stale rosną. Aby najlepiej wspierać klientów na całym świecie w ich projektach automatyzacji, dalej rozwijamy nasze własne rozwiązania czujnikowe i inwestujemy w nowe technologie - mówił dr Niels Syassen, członek zarządu ds. technologii i cyfryzacji w firmie SICK.
SICK założony w 1946 roku przez dr. inż. Erwina Sicka, mający siedzibę w Waldkirch im Breisgau niedaleko Freiburga, należy do liderów rynku technologicznego. Ma 60 spółek zależnych. Zatrudnia ponad 12 tys. pracowników na całym świecie. W roku obrotowym 2023 wygenerował przychody w wysokości 2,3 mld euro.
zdjęcie: SICK AG
źródło: SICK