Inicjatywa ta wpisuje się w szerszą strategię kontynuacji chińskiego sukcesu gospodarczego opartego na nowoczesnych technologiach w przemyśle wytwórczym. W ciągu dekady udział Chin w globalnym rynku instalacji robotów przemysłowych wzrósł z około jednej piątej do ponad połowy światowego zapotrzebowania.
– Chiny dokonały bezprecedensowego postępu w modernizacji sektora produkcyjnego – komentuje Takayuki Ito, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics) – Kraj ten, opierając się na swojej krajowej strategii robotyzacji opublikowanej w grudniu 2021 roku, pokazał, jak systematycznie budować przewagę konkurencyjną.
Sukces chińskiej robotyki
Chińscy producenci robotów zdołali znacząco zwiększyć swój udział w rynku krajowym. Odsetek instalacji robotów przemysłowych pochodzących od lokalnych dostawców wzrósł z 30% w 2020 roku do 47% w 2023 roku. Firmy te korzystają z dynamicznie rozwijającego się chińskiego rynku konsumenckiego i rosnącego popytu na zróżnicowane dobra konsumpcyjne.
Automatyzacja produkcji nabiera tempa w wielu branżach. Przykładowo, w 2023 roku prawie dwie trzecie robotów przemysłowych wykorzystywanych w przemyśle elektronicznym zainstalowano właśnie w Chinach. Rodzimi producenci dostarczyli 54% tych urządzeń, co odpowiada około jednej trzeciej globalnego zapotrzebowania w tej branży. Jeszcze większy udział – aż 85% – osiągnęli chińscy dostawcy robotów dla przemysłu metalowego i maszynowego.
Kapitał wysokiego ryzyka jako motor innowacji
Kolejnym strategicznym krokiem ma być integracja robotyki z innymi przełomowymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja, udoskonalone komponenty bazowe oraz nowe scenariusze zastosowań w inteligentnej produkcji. Przykładem takiego podejścia jest chińska inicjatywa dotycząca rozwoju robotów humanoidalnych jako technologii przyszłości oraz niedawno zatwierdzony państwowy fundusz inwestycyjny wspierający ten kierunek.
– Chiny pokazały, jak skutecznie wykorzystywać efekt skali – zauważa dr Dietmar Ley, przewodniczący VDMA Robotics + Automation – Ogromne inwestycje w roboty humanoidalne są realizowane nie tylko w Chinach, które przyjęły krajową strategię w tym zakresie, lecz również w Stanach Zjednoczonych, gdzie innowacje napędzane są przez prywatny kapitał wysokiego ryzyka. Europa nie może pozostać w tyle. Kluczowe jest, aby europejskie technologie humanoidalne wyszły poza fazę laboratoryjną i trafiły do skalowalnej, konkurencyjnej cenowo produkcji. Wymaga to skoordynowanych działań, aby utrzymać Europę w czołówce światowej robotyki humanoidalnej.
Źródło: IFR