zenon 15 zmienia integrację IT-OT w automatyce przemysłowej

Firma COPA-DATA wydała najnowszą wersję swojego oprogramowania dla przemysłu - zenon 15. Nowa wersja, zaprojektowana z myślą o wypełnieniu luki między technologią operacyjną (OT) a technologią informacyjną (IT),  stanowi znaczący krok w kierunku scentralizowanych, bezpiecznych i gotowych na przyszłość systemów przemysłowych.

Posłuchaj
00:00

zenon 15 wprowadza ponad 230 nowych funkcji i ulepszeń, zapewniając intuicyjną inżynierię, zaawansowane wykorzystanie danych i płynne działanie międzyplatformowe - od maszyny, po chmurę. Wraz z premierą, rodzinna firma ponownie kładzie nacisk na swoje kluczowe kompetencje w zakresie użyteczności i interoperacyjności.

- Nasza filozofia rozwoju oprogramowania zenon nadal koncentruje się na ludziach: zmniejszaniu złożoności, upraszczaniu procesów i zwiększaniu dostępności automatyzacji zespołom różnej wielkości i z różnych środowisk - mówi Lukas Punzenberger, Director Product Management w COPA-DATA.

zenon 15 jest nowoczesny - webowy, wieloplatformowy, chmurowy

Wraz z zenon 15, COPA-DATA rozszerza wsparcie dla wizualizacji webowych opartych na HTML5, udostępniając szybkie i intuicyjne ekrany, które działają płynnie w różnych przeglądarkach. Nowe funkcje, takie jak ulepszone dashboardy, internetowa wizualizacja receptur matrycowych w produkcji seryjnej i automatyczne kolorowanie linii (ALC), zapewniają rozproszonym zespołom większą przejrzystość i kontrolę w czasie rzeczywistym.

- Rozszerzone usługi Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT - Industrial Internet of Things) w oprogramowaniu zenon 15 zapewniają jeszcze bardziej intuicyjne, scentralizowane zarządzanie na hali produkcyjnej. Usprawniliśmy przepływy pracy i sprawiliśmy, że złożone systemy są łatwiejsze w konfiguracji, monitorowaniu i skalowaniu. zenon 15 łączy światy IT i OT. Zlikwidowaliśmy wiele istniejących od dawna luk między nimi. Od gromadzenia danych po wizualizację w zaawansowanych aplikacjach internetowych - wszystko odbywa się w jednym, bezpiecznym i ujednoliconym środowisku - podkreśla Lukas Punzenberger.

Wsparcie kontenerowe dla systemu Linux stale się rozwija. zenon Service Engine - podstawowe środowisko wykonawcze, które wykonuje logikę sterowania, przetwarza dane i zarządza komunikacją systemową - może być teraz wdrażane jako serwer procesów w środowiskach z różnymi systemami operacyjnymi.

Co ważne, niezależnie od tego, czy ostateczny projekt musi działać w systemie Windows czy Linux, potrzebne jest tylko jedno środowisko inżynieryjne - to duży krok naprzód nie tylko pod względem interoperacyjności, ale także automatyzacji i wirtualizacji definiowanej programowo. Daje to zespołom inżynieryjnym większą elastyczność w opracowywaniu, skalowaniu i zarządzaniu projektami automatyzacji w sposób bezpieczny i wydajny.

Most pomiędzy OT oraz IT

Wbudowane środowisko programistyczne zenon Logic obsługuje teraz również Pythona, powszechnie używany i łatwy do odczytania język programowania, podobnie jak te określone w normie IEC (Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna) 61131-3, łącząc mocne strony IT i OT. Umożliwia to inżynierom korzystanie z dodatkowego języka programowania w celu automatyzacji procesów, analizy danych, a nawet integracji funkcji sztucznej inteligencji (AI) bezpośrednio w warstwie sterowania. zenon Logic obsługuje teraz format wymiany oparty na Extensible Markup Language (XML) zgodnie z normą IEC 61131-10, aby umożliwić niezależną od platformy wymianę danych.

Inteligentniejsze zabezpieczenia i zarządzanie użytkownikami

Cyberbezpieczeństwo jest kluczowym zagadnieniem we wszystkich branżach. Dzięki oprogramowaniu zenon 15 firma COPA-DATA spełnia zarówno wymagania techniczne, jak i regulacyjne, na przykład poprzez rozszerzenie systemu zarządzania użytkownikami do obsługi ponad 65 000 poziomów uprawnień. Projekty mogą być teraz mapowane zgodnie z rolami specyficznymi dla sprzętu, a dokumentacja zawiera tabelę mapowania do normy IEC 62443-4-2. Norma ta jest powszechnie uznawanym standardem cyberbezpieczeństwa dla systemów automatyki przemysłowej i sterowania. Oznacza to, że certyfikacja aplikacji zenon zgodnie z tym istotnym standardem bezpieczeństwa jest znacznie prostsza.

Przemysłowa inteligencja dla każdego sektora

zenon 15 oferuje również usprawnienia branżowe dostosowane do aplikacji energetycznych, spożywczych, farmaceutycznych i infrastrukturalnych. Nowe sterowniki i rozszerzona obsługa protokołów - w tym aplikacji automatyki budynkowej i dostępu do danych historycznych Open Platform Communications Unified Architecture (OPC UA) - zwiększają łączność i integrację danych. Ulepszona kontrola wsadowa i widżety dashboardowe IIoT dodatkowo podkreślają ewolucję platformy w centralne centrum nowoczesnych przemysłowych systemów sterowania.

Na przykład w sektorze energetycznym zenon 15 obsługuje ulepszoną wizualizację HTML 5 i przetwarzanie poleceń dla podstacji, w tym automatyczne kolorowanie linii (ALC) i bezpieczną autoryzację wielu klientów. W środowiskach farmaceutycznych i nauk przyrodniczych obsługuje certyfikację PAS-X Message-Based System Integration (MSI) Plug & Produce, która umożliwia szybką, znormalizowaną integrację sprzętu. zenon 15 będzie spełniał wszystkie wymagania zgodności Module Type Package (MTP) 2.0, umożliwiając modułową, zgodną z przepisami automatyzację produkcji, jak tylko pojawi się zaktualizowany standard (planowany na jesień 2025 r., wówczas zostanie wydany nowy build zenon 15).

Większa przejrzystość, kontrola i współpraca

Rozwój oprogramowania zenon 15 obejmował ponad 1100 historii użytkowników, które doprowadziły do 7000 zatwierdzeń Git - systemu kontroli wersji używanego przez programistów do śledzenia zmian w kodzie - co pokazuje silny nacisk COPA-DATA na współpracę i ciągłe doskonalenie.

- Niezależnie od tego, czy modernizujesz starszą infrastrukturę, czy uruchamiasz nowy projekt od podstaw, zenon 15 zapewnia inżynierom, operatorom i decydentom narzędzia potrzebne do inteligentniejszej pracy - z większą przejrzystością, kontrolą i współpracą między systemami, lokalizacjami i dyscyplinami - mówi Lukas Punzenberger.

Aby dowiedzieć się więcej o zenon 15, odwiedź stronę www.copadata.com/current-version.

Powiązane treści
Od pomysłu do realizacji: jak cyfrowe bliźniaki wpływają na cykl życia produktu
Jak zintegrować dane ze starszego sprzętu w branży farmaceutycznej
Niezawodne dostawy energii elektrycznej w trudnych warunkach dzięki oprogramowaniu zenon - Saudi Aramco wydobywa skarby ukryte pod pustynią
Modernizacja elektrowni OZE za pomocą zenon - lepszy nadzór i dzielenie się wiedzą w DaeMyoungEnergy
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Przemysł 4.0
Accenture kupuje Systemę
Aktualności
Omron na liście innowatorów
PLC, HMI, Oprogramowanie
Partnerstwo Dassault Systèmes i BoConcept zmieni planowanie przestrzeni i projektowanie wnętrz
Aktualności
Druk 3D w przemyśle lotniczym i kosmicznym
Zasilanie, aparatura nn
Enea buduje magazyn energii
Roboty
Materiały eksploatacyjne do spawania

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów