Pulpity operatorskie Panasonic GT32 - kompromis między funkcjonalnością a przystępną ceną

| Prezentacje firmowe Artykuły

Odbiorcy maszyn i linii technologicznych coraz częściej wymagają użycia pulpitów operatorskich w swoich aplikacjach. Rozwiązania HMI dostępne są na rynku już od kilkunastu lat, dzięki czemu zdążyliśmy się przekonać, że ich zastosowanie znacznie ułatwia obsługę i poprawia estetykę aplikacji. O ile jednak w większych wdrożeniach nie ma wątpliwości, czy stosować pulpit i pozostaje tylko pytanie o jego wielkość, w mniejszych instalacjach wciąż jeszcze zastanawiamy się, czy inwestycja w panel operatorski jest opłacalna. Aby rozwiać te wątpliwości, Panasonic wprowadził do sprzedaży pulpit operatorski z ekranem 5,7”. Jego funkcjonalność pozwala na zastosowanie w większości maszyn i mniejszych linii technologicznych, czemu dodatkowo sprzyja rozsądna cena urządzenia.

Pulpity operatorskie Panasonic GT32 - kompromis między funkcjonalnością a przystępną ceną

Seria pulpitów GT32 obejmuje 3 mo dele – monochromatyczny, kolorowy i kolorowy z rozszerzoną funkcjonalnością. Panasonic, jako japoński producent, stawia przede wszystkim na niezawodność i jakość wykonania. Pulpity wyposażone są w wysokiej klasy matrycę – w zależności od modelu jest to ekran TFT-LCD o 4096 kolorach lub monochromatyczny o wysokim kontraście. Dodatkowo stosowane jest podświetlanie LED o dużej żywotności (75 tys. godzin), co przy pracy 3-zmianowej daje średni czas żywotności około 10 lat. Dobrej jakości matryca to ważna cecha pulpitu, gdyż często zdarza się, że urządzenie pracuje w miejscu o dużym naświetleniu i wtedy moc podświetlania odgrywa istotną rolę.

Inną ważną cechą pulpitu jest jakość jego wykonania. Jest to urządzenie, które pracuje w warunkach przemysłowych, czyli tam, gdzie występuje często duże zapylenie, zanieczyszczenie różnymi cieczami (smarami i olejami) oraz istnieją nieraz duże wibracje. Stosując dobrej jakości pulpit, unikamy problemów związanych z częstymi awariami i przestojami maszyn. Urządzenia produkowane w fabrykach Panasonic przechodzą złożone testy jakościowe, począwszy od poprawności połączeń na płytach elektronicznych, po poprawność montażu kompletnego urządzenia. Aby dodatkowo poprawić ich niezawodność, w pulpitach Panasonic stosowana jest galwaniczna izolacja zasilacza, gdyż zdarza się, że urządzenia na linii technologicznej ulegają uszkodzeniu na skutek przepięć od strony zasilania.

PORT USB, CZYTNIK KART SD I ZŁĄCZE ETHERNET

Podstawowe modele mają w standardzie port USB służący do ich programowania oraz złącze na karty SD. Dzięki USB można przede wszystkim łatwo połączyć się z pulpitem z każdego komputera i przesyłać do niego dane, co w przypadku pisania projektu, gdzie często wprowadzane są modyfikacje, ma bardzo duże znaczenie. Karta SD o pojemności maksymalnie 1GB pozwala na swobodną komunikację z różnymi urządzeniami w tym z komputerem PC. Za jej pomocą można wgrywać aplikację, kopiować ją pomiędzy pulpitami oraz, co najważniejsze, archiwizować dane procesowe – trendy, receptury itp. Modele z podwyższoną funkcjonalnością mają jeszcze port Ethernet, który daje możliwość wymiany danych opisanych powyżej w zasadzie z dowolnego miejsca poprzez sieć lokalną lub Internet.

ZŁĄCZE GŁOŚNIKOWE

Nietypowa, ale bardzo przydatna funkcja umożliwiająca odtwarzanie plików dźwiękowych daje użytkownikowi możliwość głosowego informowania o różnych zdarzeniach na linii produkcyjnej, w tym przede wszystkim pozwala na ostrzeganie o zaistniałych alarmach. Do pulpitu można podłączyć dowolne głośniki poprzez wbudowane złącze typu jack.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY PROGRAMOWE

Pulpity programuje się poprzez dedykowany, łatwy w obsłudze program graficzny umożliwiający przenoszenie elementów z biblioteki na ekran. Konfiguracja połączenia ze sterownikiem jest intuicyjna i nie wymaga znajomości protokołów. Pulpity wyposażone są w różne sterowniki i można je łączyć prawie z wszystkimi urządzeniami automatyki, które, tak jak GT32, wyposażone są w protokół Modbus RTU. Stworzenie projektu z wykorzystaniem funkcji trendów, receptur lub alarmów wymaga tylko prostej konfiguracji. Pulpity są przystosowane do tworzenia projektów wielojęzycznych.

Marcin Klimecki

 

Panasonic Electric Works Polska Sp. z o.o.

tel. 022 338 11 33

Info-l@eu.pewg.panasonic.com