Przemysłowe systemy znakowania Panasonic

| Technika

Panasonic od ponad dwudziestu lat jest globalnym liderem w rozwoju technologii znakowania laserowego. W 1999 roku jako pierwsza firma na świecie wyprodukował i wprowadził na rynek system znakowania włóknowego (FAYb). Tym samym rozpoczął się całkowicie nowy etap rozwoju przemysłowego znakowania.

Przemysłowe systemy znakowania Panasonic

Obecnie portfolio klientów używających systemów znakowania Panasonic obejmuje niemal wszystkie największe marki na świecie z sektorów motoryzacyjnego, farmaceutycznego czy elektroniki. Kluczem do naszego sukcesu jest wysoka jakość produktów, profesjonalne wsparcie klienta na każdym etapie projektu i gwarancja szybkiego serwisu w niemal każdym miejscu na świecie.

CZY WARTO INWESTOWAĆ W ZNAKOWANIE LASEROWE?

Znakowanie laserowe jest wbrew pozorom najtańszą i najbardziej wydajną metodą cechowania produktów. W przeciwieństwie do klasycznych drukarek atramentowych czy urządzeń znakujących mikropunktowo nie wymaga materiałów eksploatacyjnych i jest praktycznie bezobsługowe. Co więcej, nanoszony nadruk będzie miał zawsze identyczną jakość, a jego parametry mogą być bardzo precyzyjnie regulowane. Po stronie użytkownika obsługa znakowarki laserowej sprowadza się praktycznie do okresowego czyszczenia soczewki i wymiany filtrów powietrza.

JAKIE SĄ METODY ZNAKOWANIA LASEROWEGO?

W zależności od materiału i użytej technologii możliwych jest kilka metod znakowania. Technologia CO2, która najogólniej mówiąc, stosowana jest do znakowania papieru, gumy, ceramiki, szkła i tworzyw sztucznych, pozwala na grawerowanie i ablację. Grawerowanie to nic innego jak miejscowe odparowywanie lub stopienie materiału, natomiast ablacja to usunięcie wierzchniej powłoki (np. farby) bez uszkadzania materiału bazowego.

W przypadku technologii włóknowej (FAYb), stosowanej głównie w przypadku metali, tworzyw i gumy, oprócz wspomnianych wcześniej efektów znakowania możliwe jest uzyskanie efektu spieniania, karbonizacji czy wyżarzania. Karbonizacja oraz spienianie dotyczą tylko niektórych tworzyw i pozwalają na uzyskanie wysokiego kontrastu cechy.

Karbonizacja jest reakcją termochemiczną w skutek, której uwalniany jest węgiel, dzięki czemu na powierzchni jasnego tworzywa powstaje wyraźna, ciemna cecha. W przypadku znakowania metodą spieniania wytwarzane są pęcherzyki gazu, które zostają zamknięte w postaci piany.

Padające światło jest rozpraszane w powstałej mikrostrukturze, dzięki czemu cecha jest doskonale widoczna na powierzchni ciemnych tworzyw. Wyżarzanie natomiast dotyczy tylko i wyłącznie metali. Polega ono na wytworzeniu na powierzchni metalu warstwy tlenków, które w zależności od ich grubości i temperatury samego procesu pozwalają na odbarwienie metalu.

CZY ZNAKOWARKI LASEROWE MOŻNA WYKORZYSTAĆ W OBRÓBCE TECHNOLOGICZNEJ?

Od czasu gdy systemy znakowania cechują się znacznie większą wydajnością, wielu naszych klientów używa ich nie tylko do nanoszenia różnego rodzaju oznaczeń, ale również do obróbki technologicznej. Użycie lasera w tego typu aplikacjach ma bardzo dużo zalet związanych z eliminacją materiałów eksploatacyjnych, zwiększeniem wydajności i precyzji.

Do wiodących zastosowań znakowarek laserowych w procesach obróbki należy zaliczyć wszelkiego rodzaje operacje przygotowania powierzchni jak np. peeling. Zdarzają się również aplikacje, w których znakowarki używane są do grawerowania matryc czy precyzyjnego docinania metali. Coraz częściej jednak znakowarki używane w procesach łączenia elementów obudów wykonanych z tworzyw. Tutaj Panasonic, jako jeden z niewielu producentów oferuje urządzenia ściśle przystosowane to tego typu zadań.

W JAKI SPOSÓB ZNAKOWAĆ DETALE O NIEREGULARNYM KSZTAŁCIE?

Częstym problemem, z którym borykało się wielu naszych klientów, zanim zdecydowali się na urządzenie Panasonic, było znakowanie powierzchni o nieregularnych kształtach. Dotyczy to przede wszystkim detali o owalnych lub sferycznych powierzchniach oraz elementów, gdzie cecha musiała być nanoszona na różnych wysokościach.

Wielu obchodziło ten problem, stosując instalacje obracające lub przesuwające detal względem głowicy, natomiast jest to metoda bardzo nieefektywna. Rozwiązaniem tego problemu było opracowanie przez Panasonic dwóch serii urządzeń LP-Z oraz LP-M. Obie te serie znakowarek mają dynamiczną kontrolę ogniskowej i kąta padania wiązki lasera.

Dzięki temu możliwe jest znakowanie w jednym cyklu powierzchni znajdujących się pod różnym kątem i w różnych odległościach od głowicy. LP-Z oraz LP-M są jednymi z pierwszych przemysłowych znakowarek 3D. Dodatkowym wsparciem jest narzędzie NAVI LINK 3D pozwalające na trójwymiarowe modelowanie znakowanej powierzchni. Dzięki niemu użytkownik szybko i w prosty sposób może określić miejsce znakowania i ocenić efekt końcowy.

JAKIE URZĄDZENIE WYBRAĆ?

Wielu producentów systemów znakowania obecnych na polskim rynku stara się rozwiązać każdą aplikację, opierając się na jednym, góra dwóch typach urządzeń. Panasonic natomiast ma zupełnie inne podejście. Oprócz standardowych urządzeń serii, jak LP-V czy LP-400, mamy portfolio znakowarek wyprodukowanych na potrzeby i we współpracy z konkretnymi branżami.

Jako przykład należy podać serię urządzeń LP-SW, które mają unikatową technologię znakowania. Wbudowane źródło lasera emituję ciągłą wiązkę, która idealnie odbarwia powierzchnię metalu na kolor czarny bez uszkadzania jego struktury. Technologia ta stosowana jest przez wielu producentów łożysk i narzędzi medycznych.

Innym przykładem jest ultrakompaktowa znakowarka LP-GS dla branży elektronicznej. Urządzenie idealnie nadaje się do integracji z maszynami typu pick & place. Dodatkowo oprogramowanie urządzenia zostało wyposażone w zestaw ustawień dla różnego rodzaju materiałów stosowanych w elektronice.

Daniel Leszczewicz
Panasonic Eletric Works

www.laser.panasonic.eu

Zobacz również