Mierniki energii Panasonic - zobacz, gdzie możesz zaoszczędzić

| Prezentacje firmowe Artykuły

Stosowanie mierników energii w maszynach to konieczność.

Mierniki energii Panasonic - zobacz, gdzie możesz zaoszczędzić

Jeśli chcesz wiedzieć:

  • o której godzinie pracownik włączył i wyłączył maszynę oraz czy pracowała na tzw. biegu jałowym,
  • że jedna z maszyn, wykonująca podobne zadania co pozostałe, zużywa dużo więcej energii np. w wyniku zatarcia łożysk lub przegrzania,
  • czy warto zostawiać na weekend maszynę na biegu jałowym, czy tańsze będzie jej wyłączenie i ponowny rozruch,
  • czy podczas przestoju wszystkie maszyny zostały wyłączone.

Takich przykładów można by mnożyć wiele, różna jest specyfika produkcji, co oznacza, że w każdej fabryce znajdziemy kolejne argumenty przemawiające za zastosowaniem mierników bezpośrednio na maszynach.

Stałe monitorowanie zużycia energii pozwala na analizę strat na całym obiekcie i podjęcie działań, które wprowadzą racjonalne oszczędności kosztów produkcji. Panasonic stworzył całą gamę mierników energii dedykowanych do instalacji na maszynach produkcyjnych. Są to tak naprawdę analizatory parametrów sieci energetycznej, które mogą mierzyć energię czynną, bierną i pozorną, cosϕ, itp.

W zależności od potrzeb klient może wybrać z gamy siedmiu modeli. Są wersje montowane na szynę DIN bądź panelowo na szafę sterującą. Wszystkie mają wyświetlacze oraz szeregowe porty komunikacyjne, a niektóre z nich gniazda na kartę SD lub wbudowaną pamięć podtrzymywaną bateryjnie, co zapobiega przypadkowej utracie archiwizowanych danych.

Wbudowany wyświetlacz służy do prezentowania ilości zużytej energii i jej kosztów, a nawet, w razie potrzeby, ilości wyprodukowanego CO2. Poza tym można wyświetlać informacje o aktualnych wartościach prądów, napięć, mocy, częstotliwości i współczynnika mocy cosϕ.

Wbudowana funkcja kalendarza umożliwia tworzenie godzinowych, tygodniowych i miesięcznych raportów zużycia energii. Mierniki energii mogą być podłączone do centralnego modułu logowania danych, tzw. data loggera lub do sterownika PLC poprzez zintegrowany interfejs RS485 (ModbusRTU, MEWTOCOL). Darmowa aplikacja KW Monitor daje możliwość łatwego podglądu monitorowanych wartości na komputerze PC.

Oprogramowanie to może być pobrane bezpłatnie z naszej strony internetowej. W przypadku rozbudowanej architektury, mierniki mogą być podłączone poprzez data logger do sieci ethernetowej i np. poprzez FTP dane mogą być na bieżąco transferowane do centralnej bazy danych klienta oraz wizualizowane z użyciem dowolnego programu typu SCADA.

Dane w data loggerze archiwizowane są w nieulotnej pamięci na wypadek zaniku zasilania. Miernik serii KW1M ma wbudowane gniazdo karty SD/SDHC. Zebrane informacje mogą być zapisywane w formacie CSV i przedstawione w formie wykresów w darmowym programie KW View. Dane zapisane na karcie SD nie ulegną skasowaniu w przypadku zaniku zasilania miernika.

Marcin Klimecki
Panasonic Electric Works

www.panasonic-electric-works.pl