Najefektywniejszy robot do stref Ex

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma Fanuc wprowadza na polski rynek roboty Paint Mate dopuszczone do pracy w strefach zagrożonych wybuchem (Ex). Roboty te w stosunku do dotychczas stosowanych robotów lakierniczych charakteryzują się małymi rozmiarami i niską ceną stanowiska. W poniższym artykule zostaną opisane główne cechy najnowszych robotów lakierniczych Fanuc oraz powody, ze względu na które cena zrobotyzowanego stanowiska może ulec obniżeniu.

Najefektywniejszy robot do stref Ex

PARAMETRY TECHNICZNE PAINT MATE

Najnowszy robot Fanuc Paint Mate jest najmniejszym przedstawicielem znanej od dawna serii robotów Fanuc wykorzystywanych na stanowiskach lakierniczych i malarskich. Dotychczasowe modele tej serii charakteryzowały się dużym zasięgiem pracy (około 2-3m) i wysoką ceną (ponad 70 tys. euro). Najnowszy robot lakierniczy Fanuc charakteryzuje się zasięgiem 0,7-0,9m, a jego cena jest na ogół mniejsza od 40 tys. euro. Paint Mate jest lakierniczym odpowiednikiem serii LR-Mate-200. Jest dostępny w dwóch wersjach:

  • o zasięgu 704mm (Paint Mate 200iA),
  • o zasięgu 892mm (Paint Mate 200iA/5L).

Obydwie wersje Paint Mate są przystosowane do pracy z dowolną głowicą lakierniczą lub malarską (5 kg udźwigu).


Fot. 1. Robot Ex (Fanuc Paint-Mate)

Fot. 2. Kontroler robota Paint Mate wraz ze zintegrowanym modułem Ex

Robot Paint Mate, który powstał na bazie robota LR Mate 200iC, jest bardzo lekki – jego masa to zaledwie 35kg. Dzięki temu można go zainstalować na lekkich i tanich konstrukcjach nośnych. Ponieważ robot może pracować pod dowolnym kątem, jego mała masa daje możliwość dowolnego instalowania go w komorze lakierniczej (na suficie, na ścianie, na półce, na podłodze, na postumencie itd.). Smukła konstrukcja ramienia robota pozwala na penetrowanie lakierem trudno dostępnych przestrzeni.

Robot Paint Mate jest zbudowany w całości z aluminium. Jego konstrukcja charakteryzuje się dużą sztywnością. Dodatkowo, całe ramię robota może być myte rozpuszczalnikami bez zagrożenia zmycia lakieru (ten model nie ma firmowego żółtego lakieru Fanuc).


Rys. 1. Robot Paint Mate 200iA

Rys. 2. Robot Paint Mate 200iA/5L

Bardzo silne serwonapędy napędzające wszystkie osie nadają robotowi możliwość wykonywania płynnych ruchów i pozwalają na lakierowanie z dużą prędkością.

Robot Paint Mate, podobnie jak roboty serii LR Mate, zasilany jest napięciem jednofazowym 200-230V. Średnie zużycie energii wynosi 0,5kW. Dostępnych jest wiele zaawansowanych funkcji, w tym:

  • zintegrowany system wizyjny iRVision,
  • funkcja automatycznego pobierania produktów z poruszającej się linii produkcyjnej z wykorzystaniem systemu wizyjnego (iRVision Line Tracking),
  • wewnętrzny programowalny sterownik (PMC),
  • komunikacja w sieci Ethernet.

CERTYFIKAT EX I ZASTOSOWANIA

Najważniejszą cechą robota jest dopuszczenie do pracy w środowisku zagrożonym wybuchem (certyfikat ATEX kategorii II na terenie Europy i Ameryki Północnej). W tabeli 1 przedstawiono kategorie bezpieczeństwa w strefach zagrożonych wybuchem.

{third2}

Jednym z głównych elementów zabezpieczenia przeciwwybuchowego jest system napełnienia wnętrza konstrukcji specjalnie przygotowanym powietrzem. Nie pozwala on na poruszanie robotem przez okres 1,8 minuty od momentu uruchomienia. W tym czasie robot jest napełniany odpowiednio przygotowanym powietrzem i sprawdzane są parametry kluczowe dla zabezpieczenia przeciwwybuchowego. System ten stanowi standardowe wyposażenie modelu Paint-Mate.

Zabezpieczenie przeciwwybuchowe pozwala na zastosowania w kabinach lakierniczych i malarskich, a także w innych obszarach niebezpiecznego stężenia gazów lub pyłów. Najczęściej znajduje zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, alternatywnych źródeł energii, części samochodowych, urządzeń AGD, sprzętu rolniczego, dóbr konsumpcyjnych i tworzyw sztucznych.

OBNIŻENIE KOSZTÓW INWESTYCJI

 
{third3}
Fot. 3. Tabliczka znamionowa z oznaczeniem certyfikatu Ex

Zakupienie robota Paint Mate daje możliwość obniżenia kosztów budowy całego stanowiska lakierniczego. Po pierwsze, sam robot Paint Mate jest znacznie tańszy od typowych robotów EX (jego cena zawiera się zwykle w kwocie mniejszej niż 40 tys. euro). Po drugie, rozmiary i masa robota Paint Mate pozwalają na zmniejszenie rozmiarów komory lakierniczej. Mniejsze rozmiary komory lakierniczej oznaczają:

  • zmniejszenie kosztów budowy komory lakierniczej,
  • zmniejszenie kosztów związanych z wentylacją,
  • zmniejszenie kosztów związanych z energią.

Przy okazji należy pamiętać, że samo zrobotyzowanie lakierowania lub malowania pozwala na znaczące zredukowanie kosztów związanych ze zużyciem lakieru lub farby.

PODSUMOWANIE

Wprowadzenie na rynek robotów Paint Mate daje szanse polskim konstruktorom aplikacji lakierniczych na zwiększenie jakości procesu lakierowania, a także pozwala na obniżenie kosztów budowy i eksploatacji stanowisk lakierniczych w naszym kraju.

Fanuc Robotics Polska
Strzegomska 2-4
53-611 Wrocław
tel. 071 776 61 60, 0 783 766 161
faks 071 776 61 69
rohsk@fanucrobotics.pl
www.fanucrobotics.pl