Kurtyny i bariery świetlne .steute/Grein – prezentacja dostępnych rozwiązań

| Prezentacje firmowe Artykuły

W ostatnich latach można było zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania różnego rodzaju zabezpieczeniami optycznymi w przemyśle. Pomimo wprowadzania na rynek coraz nowocześniejszych, innowacyjnych rozwiązań, nadal prym wiodą kurtyny i bariery świetlne bezpieczeństwa. Urządzenia tego typu znajdują także szerokie zastosowanie w systemach automatyki, służąc do detekcji obiektów, pomiarów oraz zliczania.

Kurtyny i bariery świetlne .steute/Grein – prezentacja dostępnych rozwiązań

Firma Grein, świętująca w tym roku 44-lecie istnienia, reprezentowana w Polsce przez firmę .steute, jest producentem różnego rodzaju urządzeń optycznych, znajdujących zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Najpopularniejszymi jej produktami są kurtyny i bariery bezpieczeństwa (dostępnych jest kilka typoszeregów takich urządzeń), a na drugim miejscu – kurtyny świetlne służące do detekcji i pomiarów oraz bardzo szybkie kurtyny liczące.

Oferowane urządzenia charakteryzują się bardzo solidną konstrukcją mechaniczną i wyposażone są w niezawodną elektronikę oraz optykę, zachowując przy tym doskonały stosunek jakości do ceny. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę produktów.

Fot. 1. Kurtyna świetlna serii AST-BE z modułem sterującym BT

Fot. 2. L- i T-kształtne kurtyny serii ARTSCAN 4500 z funkcją mutingu

KURTYNY I BARIERY ŚWIETLNE BEZPIECZEŃSTWA: WIELE WERSJI, WIĘKSZA ELASTYCZNOŚĆ

Firma Grein obecnie produkuje cztery główne typoszeregi kurtyn i barier świetlnych bezpieczeństwa. Są to odpowiednio:

  • Najpopularniejszy typoszereg ASTER / AST-BE (fot. 1) obejmujący urządzenia typu 2. i 4., zgodnie z normą PN-EN 61496- 1/-2. Ich długości zawierają się w granicach od 100 do przeszło 2000 mm, a rozdzielczości wynoszą 30, 55, 175 lub 320 mm (albo 40, 65, 185 lub 330 mm dla wersji o zasięgu zwiększonym do 30m). Kurtyny mogą mieć zasięg do 15m w wykonaniu standardowym, 30m w wersji o zwiększonym zasięgu lub nawet 60m w wersji specjalnej, dostępnej na zamówienie. Możliwe jest kaskadowe łączenie kurtyn i barier oraz ich zastosowanie w systemach mutingu. W komplecie z kurtyną oferowane są moduły sterujące przeznaczone do montażu na szynie DIN. Mają one dwa przekaźnikowe wyjścia bezpieczne oraz jedno wyjście sygnalizacyjne, obwód sprzężenia zwrotnego, obwód testowy oraz, w opcji, dostęp do funkcji mutingu. Do zasilania modułów wykorzystuje się standardowo napięcie 24VDC, jednak można też zamówić wersje na 24, 110 i 230VAC;
  • Typoszereg AST-IN funkcjonalnie jest tożsamy z AST-BE, z tą jednak różnicą, że w tym przypadku moduł przekaźnikowy nie jest samodzielny, lecz jest zabudowany w kurtynie. Do zasilania kurtyn i barier AST-IN wykorzystuje się wyłącznie napięcie 24VDC;
  • Typoszereg B-GS obejmuje urządzenia typu 2. i 4., zgodnie z normą PN-EN 61496-1/-2. Oferuje on największą dostępną rozdzielczość, tj. 14 mm, pozostałe dostępne wersje mają rozdzielczość odpowiednio 30 lub 120 mm. Kurtyny i bariery serii B-GS wyposażone są w dwa wyjścia pnp, dostępne bezpośrednio w kurtynie. Nie ma więc konieczności stosowania oddzielnego modułu sterującego;
  • Typoszereg ARTSCAN 4500 (fot. 2) obejmuje kurtyny ze zintegrowanym mutingiem, w wykonaniach Li T-kształtnych. Czujniki mutingu są zamontowane w poziomych ramionach, a sterownik kurtyny jest zabudowany w jej wnętrzu.

Fot. 3. Przykładowe zastosowanie kurtyny pomiarowej serii NS – pomiar wysokości opakowań

Na specjalne życzenie dostępne są także typoszeregi ARTSCAN 2000 i 7000, oferowane do 2005 roku przez firmę Gefran, kiedy to dział zajmujący się produkcją urządzeń optycznych został kupiony przez firmę Grein. Urządzenia te (odpowiednio typu 2. lub 4., zgodnie z normą PN-EN 61496-1/-2) oferują rozdzielczości od 14 do 300 mm, wyposażone są w wyjścia pnp, a maksymalny zasięg wynosi 15 metrów. Stopień ochrony w standardowym wykonaniu to IP67.

Dostępny jest także szeroki asortyment osprzętu dodatkowego, obejmujący m.in.: kasety sterujące do obsługi funkcji mutingu (z lampą, przełącznikami override, reset itp.), obudowy do modułów sterujących o stopniu ochrony IP65, ochronne tuby pleksiglasowe do ochrony kurtyn i barier montowanych w terenie otwartym (także z ogrzewaniem!), lustra, stalowe wsporniki do montażu kurtyn i luster, cały szereg systemów mocowania, wreszcie niezbędne okablowanie i wtyki.

KURTYNY DO DETEKCJI I POMIAROWE

Grein oferuje także kurtyny serii NS (rys. 1) przeznaczone do zastosowań w automatyce, przy czym w zależności od zastosowania będą się one różnić parametrami optycznymi, rozdzielczością i rodzajem wyjść. Rozdzielczość kurtyn waha się od 6 mm (interpolowana) do 330 mm, a długość od 231 do przeszło 2000 mm. W zależności od aplikacji stosuje się różne wyjścia:

  • 2 × PNP – stosuje się w przypadku, gdy kurtyna ma jedynie wykrywać obiekt, bez podawania informacji, który promień kurtyny został naruszony;
  • wyjście analogowe 4…20 mA + PNP lub 0…10 V + PNP – w tym przypadku prąd lub napięcie na wyjściu jest uzależnione od tego, które promienie zostały naruszone; kurtyny z wyjściem analogowym nadają się doskonale np. do pomiaru wysokości opakowań na przenośniku taśmowym i do ich segregowania;
  • RS 232 lub R S 485 (protokół Modbus lub Open ASCII) – kurtyny z takim wyjściem służą, przykładowo, do odwzorowania kształtu detalu, np. przed jego wprowadzeniem do komory lakierniczej; ponieważ wymaga to zwykle stworzenia odpowiedniego oprogramowania, niezbędny jest bezpośredni kontakt z producentem, celem przeprowadzenia szczegółowych uzgodnień.

KURTYNY LICZĄCE

Fot. 4. Przykładowe zastosowanie kurtyny liczącej serii NI – zliczanie liczby detali metalowych

W przypadku zaistnienia konieczności precyzyjnego i szybkiego pomiaru liczby detali opuszczających np. prasę, krajalnicę, itp. możliwe jest zastosowanie ultraszybkich kurtyn liczących serii NI firmy Grein.

Umożliwiają one pomiar do 100 detali na sekundę, przy rozdzielczości 0.9, 2, 4 lub 8 mm. Kurtyny mogą być wyposażone w timer, regulację czułości, selektor wyjścia oraz zabezpieczenie przed rozbłyskami. Jako opcja dostępne są szyby ze szkła szafirowego, odporne na zarysowanie.

NIE TYLKO OPTYKA

Grein to nie tylko dostawca nowoczesnej optyki, ale też podzespołów bezpieczeństwa wrażliwych na dotyk:

  • mat podłogowych (także w wykonaniach specjalnych i z powierzchnią metalową),
  • listew bezpieczeństwa, wyposażonych w profil gumowy o różnej wysokości i kształcie; możliwe jest doginanie listew do odpowiedniego kształtu, realizowane na etapie produkcji,
  • zderzaków bezpieczeństwa, stosowane m.in. w pojazdach samobieżnych.

Do w.w. podzespołów oferowane są moduły przekaźnikowe bezpieczeństwa w 1. lub 3. kategorii bezpieczeństwa.

.steute – nowoczesne komponenty systemów sterowania i bezpieczeństwa

Firma .steute Schaltgeräte GmbH & Co. KG, mieszcząca się w miejscowości Löhne w Niemczech, wyspecjalizowała się w projektowaniu i produkcji bezpiecznego osprzętu łączeniowego do złożonych i krytycznych zastosowań, koncentrując się na trzech głównych dziedzinach: technice sterowania, ochronie przeciwwybuchowej oraz technice medycznej.

Oferta obejmuje między innymi łączniki krańcowe, łączniki bezpieczeństwa, systemy zatrzymania awaryjnego oparte na łącznikach linkowych, klamki drzwiowe z przyciskami sterującymi, czujniki bezpieczeństwa, łączniki nożne oraz złożone urządzenia sterujące wykorzystywane w technice medycznej.

Dzięki współpracy nawiązanej z firmą Grein w 2006 roku .steute może również zaoferować szereg urządzeń optycznych przeznaczonych do pracy w systemach bezpieczeństwa i sterowania oraz urządzenia wrażliwe na dotyk: listwy, maty i zderzaki bezpieczeństwa.

Zapraszamy do odwiedzenia naszych stron internetowych www.kurtyny-swietlne.pl oraz www.steute.pl, gdzie można się bliżej zapoznać z naszą ofertą. Do Państwa dyspozycji jest też nasz dział techniczny.

Adam Więch
.steute Polska

www.steute.pl