Innowacyjne styczniki Sirius firmy Siemens

| Prezentacje firmowe

Nowe styczniki 3RT2 o wielkościach S00 i S0 są urządzeniami cechującymi się dużym poziomem uniwersalności. Dostępne są one z zaciskami śrubowymi oraz sprężynowymi, a także przystosowanymi do końcówek oczkowych. Zestyki pomocnicze do S00 i S0 można instalować bez względu na wielkość. W przypadku wersji UC możliwe jest sterowanie cewką za pomocą napięcia stałego lub przemiennego, a dodatkowo osiągnięto znacznie mniejszy pobór mocy przez cewkę.

Innowacyjne styczniki Sirius firmy Siemens

W stycznikach o wielkości S0 zamontowano dwa zestyki pomocnicze, zapewniając przez to większą pewność i niezawodność. Warta podkreślenia jest funkcja specjalna: styczniki o wielkościach od S00 do S0 można wykorzystać do rozruchu nawrotnego lub gwiazda-trójkąt poprzez przyłączenie modułów funkcyjnych.

Można je wyposażyć dodatkowo w interfejs AS-i lub IO-Link, co zmniejsza liczbę przewodów sterowniczych. Styczniki serii 3RT2 charakteryzują się też nowymi funkcjami w obszarze bezpieczeństwa pracy: złącze Safety pozwala na konfigurację rozwiązań związanych z bezpieczeństwem zgodnie z ISO 13849-1 lub IEC 62061. Należy po prostu przyłączyć złącze Safety do stycznika - stycznik rezerwowy jest od razu oprzewodowany.

GOTOWE I SPRAWDZONE KOMBINACJE STYCZNIKÓW

Oprócz szerokiego zakresu oddzielnych elementów, które można szybko i niezawodnie złożyć samemu oraz blokować mechanicznie i elektrycznie, oferujemy gotowe zestawy styczników - z cewkami na napięcie stałe i przemienne. Kombinacje styczników są w pełni złożone, sprawdzone i skonstruowane do optymalnej pracy z innymi elementami modułowego systemu Sirius, tj. wyłącznikami, przekaźnikami przeciążeniowymi, przekaźnikami kontroli prądu itd. Skraca to czas i zmniejsza koszty techniczne, montażu i oprzewodowania. W celu zwiększenia elastyczności kombinacje te dostępne są w wielkościach S00 i S0 z zaciskami sprężynowymi.

WŁASNY MONTAŻ NIGDY NIE BYŁ ŁATWIEJSZY!

Obok aparatów gotowych kombinacje styczników mogą być także tworzone przez użytkownika. W przypadku wielkości S0 i S00 możliwy jest montaż praktycznie bez konieczności wykonywania oprzewodowania za pomocą specjalnych, wtykowych modułów funkcyjnych przyłączanych do styczników (na przykład czasowych, blokad elektrycznych). Zestawy nawrotne lub zestawy gwiazda-trójkąt można zrealizować łatwo i w prosty sposób - bez konieczności wykonywania obwodów sterowniczych, ochronnych czy priorytetowych.

Oprócz zestawów gotowych kombinacje styczników mogą być wykonane przez użytkownika z osobnych elementów. Jest to szczególnie łatwe przy wykorzystaniu styczników nowej serii 3RT2, gdyż do obwodów głównych dostępne są zestawy połączeniowe (zarówno do zacisków śrubowych, jak i sprężynowych). Wtykowe moduły funkcyjne do styczników rewolucjonizują obwód sterowniczy. Dzięki temu funkcje czasowe, rozruch bezpośredni i nawrotny, rozruch gwiazda-trójkąt konfiguruje się szybko i łatwo, bez konieczności używania narzędzi - bez dodatkowych obwodów sterowniczych i ochronnych, ponieważ styczniki są już uwzględnione.

STYCZNIKI DO ZASTOSOWAŃ SPECJALNYCH

Wszechstronna oferta styczników Siemensa zawiera również doskonałe rozwiązania do zastosowań specjalnych. Czterobiegunowe styczniki kategorii dla AC-1 3RT23 o szerokości montażowej 45 mm można wykorzystywać np. do załączania obwodów ogrzewania o prądach do 50 A. Oferujemy czterobiegunowy stycznik 3RT25 o układzie torów prądowych 2NO + 2NC do wykorzystania w aplikacjach dźwigowych lub jako zabezpieczenie hamowania. Naszymi przekaźnikami sprzęgającymi o mocach znamionowych do 15 kW i cewkach dopasowanych do mocy można sterować bezpośrednio przez PLC.

Styczniki nowej serii 3RT2 o zaciskach śrubowych, sprężynowych lub oczkowych można wykorzystywać w obwodach głównych oraz pomocniczych. W przypadku szczególnych wymagań środowiskowych polecamy nasze styczniki o mocach do 18,5 kW przeznaczone do zastosowań kolejowych, o zaciskach sprężynowych, temperaturze pracy zwiększonej do 70°C i zwiększonym zakresie napięć cewki. Styczniki 3RT16 przeznaczone są do załączania baterii kondensatorów w układach kompensacji mocy biernej.

STYCZNIKI POMOCNICZE

Styczniki pomocnicze są aparatami łączeniowymi przeznaczonymi do obwodów pomocniczych i sterowania, dostarczania sygnałów i blokowania aparatów łączeniowych. Styczniki pomocnicze Sirius 3RH2 mają oczywiście zaciski oznaczone zgodnie z normą i wykorzystują system połączeń, za pomocą którego oszczędza się zarówno czas, jak i wydatki, spełniając jednocześnie wymagania instalacji. Styczniki pomocnicze 3RH2 i styczniki silnikowe o wielkości S00 mają takie same wymiary i wygląd.

Jest to zaleta szczególnie istotna w przypadku akcesoriów. Są one zaprojektowane do pracy zarówno dla napięcia stałego, jak i przemiennego, wyposażone są w zaciski śrubowe lub sprężynowe. Podstawowa wersja stycznika pomocniczego wyposażona jest w cztery bieguny, ale istnieje możliwość rozszerzenia liczby biegunów do 8 za pomocą zatrzaskowego bloku zestyków pomocniczych.

STYCZNIKI SPRZĘGAJĄCE 3RT20

Styczniki sprzęgające Sirius do załączania silników oraz obwodów sterowniczych i pomocniczych zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o elektronicznych układach sterowniczych. Styczniki cechują się niskim poborem mocy oraz szeroką tolerancją napięcia zasilającego cewkę (24 VDC). Wysoka niezawodność zestyków pomocniczych gwarantuje przekaz sygnałów - nawet o niskim napięciu rzędu 5V. Ochrona przed przepięciami łączeniowymi wywołanymi przez cewkę zapewniona jest poprzez wbudowany ogranicznik przepięć.

Siemens
www.automatyka.siemens.pl