Zdalne moduły pomiarowe i sterujące oraz bramki z protokołem Modbus w ofercie Guru Control Systems

| Prezentacje firmowe Artykuły

Protokół Modbus został opracowany przez firmę Modicon dla produkowanych przez nią sterowników. Występuje w wersji dla interfejsu szeregowego - Modbus ASCII lub Modbus RTU (binarny) - oraz dla interfejsu Ethernet (Modbus TCP). Protokół ten rozpowszechnił się szeroko wśród producentów sterowników PLC, modułów pomiarowych i wykonawczych. Obecnie jest standardem otwartym.

Zdalne moduły pomiarowe i sterujące oraz bramki z protokołem Modbus w ofercie Guru Control Systems

Fot. 1. Moduł wejść analogowych M-7017C

Firma ICP DAS, znana między innymi z produkcji zdalnych modułów pomiarowych i sterujących I-7000, uzupełniła je o sukcesywnie rozwijaną od kilku lat serię M-7000 obsługującą protokół Modbus. Moduły tej serii mają interfejs szeregowy RS-485 obsługiwany z szybkością 1200~115200 b/s. Każdy z nich zawiera procesor, dzięki czemu moduły wejściowe mogą wykonać pomiary lokalnie i przesłać gotowe wyniki, a moduły wyjściowe dysponują takimi dodatkowymi funkcjami, jak ustawienie stanów bezpiecznych przy włączeniu zasilania lub przy zaniku komunikacji z komputerem nadrzędnym.

Jako przykład zostanie tu opisany moduł służący do pomiaru prądu. Prąd mierzony jest w sposób pośredni przez pomiar spadku napięcia na rezystorze wzorcowym. Można w tym celu wykorzystać różnicowe analogowe wejścia napięciowe, dołączając zewnętrzny rezystor wzorcowy, a sam prąd obliczyć na podstawie zmierzonego spadku napięcia. Jednak w przedstawionym na zdjęciu module M-7017C-G rezystory wzorcowe o wartości 125Ω są umieszczone fabrycznie wewnątrz modułu, na każdym z ośmiu 16-bitowych wejść różnicowych, co znacznie upraszcza instalację.

Po programowym wybraniu jednego z zakresów: +/-20 mA, 0~20 mA lub 4~20 mA moduł wysyła od razu wartości prądów, zmierzone z dokładnością +/- 0,1%, bez potrzeby ich dodatkowego przeliczania. Moduł ten, podobnie jak inne z serii, przeznaczony jest do pracy w zakresie temperatur -25~75°C. Zasilany jest z nieregulowanego napięcia 10~30VDC. Umieszczony jest w standardowej obudowie o wymiarach 123 × 72 × 33 mm umożliwiającej montaż na szynie DIN.

Fot. 2. Moduł bramki do protokołu J1939 - GW-7228-G

W ofercie znajdują się obecnie moduły: wejść analogowych (napięciowych i prądowych), z czujników temperatury: termopar, oporowych (RTD) i termistorowych, z czujników tensometrycznych, wejść cyfrowych (DC i AC) i licznikowych oraz wyjść analogowych, cyfrowych i przekaźnikowych. Oprócz omówionych wyżej modułów pomiarowych i sterujących firma ICP DAS produkuje także serię bramek, umożliwiających dostęp za pomocą protokołu Modbus do układów pomiarowych i sterujących oraz urządzeń obsługiwanych przez inne protokoły.

Przykładem może tu być bramka GW-7228-G obsługująca protokół J1939, stosowany w przemyśle motoryzacyjnym. Bramka ta potrafi nadawać i odbierać wszystkie rodzaje komunikatów J1939, włącznie z PDU1, PDU2, broadcast i specyficznymi dla zastosowania. Obsługuje także duże komunikaty: 9~1785 bajtów. Od strony sieci Modbus jest ona widziana jako moduł Modbus RTU slave, odpowiadający na zapytania od Modbus RTU master. Bramka pracuje w zakresie temperatur -25~75°C.

Zasilana jest z nieregulowanego napięcia 10~30VDC. Moduł zamknięty jest w standardowej obudowie, umożliwiającej montaż na szynie DIN. Razem z bramką firma ICP DAS dostarcza oprogramowanie narzędziowe, ułatwiające jej konfigurację. Najnowszym produktem jest bramka HART-710, obsługująca z poziomu sieci Modbus stosowany w automatyce przemysłowej protokół HART. Ponadto w ofercie znajdują się obecnie bramki obsługujące protokoły: CANopen, DeviceNet i Profibus.

WIĘCEJ INFORMACJI

Wszystkie przedstawione produkty, oraz wiele innych, dostępne są u polskiego dystrybutora firmy ICP DAS - w firmie Guru Control Systems. Celem zapoznania się ze szczegółami technicznymi, opisami, cenami - zapraszamy do internetowej platformy informacyjno-handlowej www.kamlab.pl.

Guru Control Systems
KamLAB

www.guru.com.pl
www.kamlab.pl