Routery GSM do komunikacji IP

| Prezentacje firmowe Artykuły

Routery GSM to dziś standardowy element wyposażenia szaf sterowniczych. Jeszcze 10 lat temu były raczej ciekawostką, a pierwszy model ER75 budził wiele kontrowersji, tym bardziej że był to produkt czeski... Firma Conel była jednak pionierem na tym rynku. Dziś jej produkty są znane i cieszą się rosnącą popularnością w ponad 34 krajach na świecie z USA włącznie.

Routery GSM do komunikacji IP

W zeszłym roku światu została przedstawiona nowa generacja urządzeń - V2. Producent podsumował 10 lat doświadczeń i zaprojektował nowe wyroby od podstaw. Wraz ze zmianami technicznymi nastąpiła zmiana koncepcji. Zamiast wyposażać bogato urządzenia, co szło w parze z wyższą ceną, postawiono na budowę modułową, czyli "płać za to czego używasz".

Dzięki temu wyższe modele, takie jak UR5 i UR5i, stały się bardziej przystępne. Nie każdy potrzebuje dwóch kart SIM czy trzech portów rozszerzeń. Użytkownik ma teraz dwie wersje do wyboru, które może rozbudować. I tym właśnie różnią się one od poprzedników. Wersja podstawowa (Basic) obsługuje jedną kartę SIM i ma dodatkowy slot na kartę rozszerzeń.

Wersja pełna (Full) pozwala na pracę z dwiema kartami SIM (w trybie backup) oraz ma dwa sloty rozszerzeń. W ofercie kart rozszerzeń mamy do wyboru: RS232, RS485/422, MBus, I/O CNT oraz dodatkowy port Ethernet 10/100. Obie wersje urządzeń mają natomiast jedno we/wy binarne, port USB host oraz standardowo port WAN 10/100.

Pojedyncze I/O oferowane w standardzie można wykorzystać do informowania o zaniku zasilania w połączeniu z odpowiednim czujnikiem oraz użyć do załączenia jednego urządzenia w odległym obiekcie. Jeżeli to będzie mało, zawsze można zainstalować kartę CNT, dzięki której uzyskamy dodatkowo cztery wejścia binarne, z czego dwa mogą pracować jako licznikowe, dwa wejścia analogowe i wyjście binarne.

Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, ponieważ router dodatkowo może pełnić funkcje diagnostyczne oraz rejestrować parametry środowiskowe obiektu, w którym pracuje. Dzięki dodatkowej funkcjonalności zyskujemy miejsce w szafie instalacyjnej i obniżamy koszty inwestycji. Dla routerów można napisać własne programy - np. do obsługi dodatkowych kart rozszerzeń.

W przypadku modułu CNT umożliwia to pracę zdarzeniową. Wszystkie urządzenia z serii V2 mają sprzętowy watchdog, sprzętowe szyfrowanie AES, obsługę szyfrowania SSL 1024 bitów, a co najważniejsze - obsługę tunelowania VPN oraz wsparcie dla OpenVPN. Routery są również serwerami VPN, dlatego mogą pracować w dwóch trybach - klient lub serwer.

Zaimplementowany protokół SNMP pozwala zarządzać urządzeniami. Oprócz kontroli i zmian w konfiguracji możemy wykonać aktualizację oprogramowania na wszystkich urządzeniach jednocześnie. Przemysłowa konstrukcja pozwala na pracę w zakresie temperatur od -30 do +60°C. Nasza firma jako dystrybutor jest związana z produktami Conela od 2005 roku (premiera pierwszego routera ER75 miała miejsce w 2002 roku).

W tym czasie byliśmy świadkami wielu premier alternatywnych urządzeń, powstałych "na sukcesie Conela". Wiele firm próbowało robić podobne wyroby, najlepiej taniej. Problem był jednak zawsze w tym "taniej". Routery produkowane przez Conel należą do najlepszych urządzeń w swojej klasie.

Producent rozwija swój sztandarowy produkt od 10 lat, stale go ulepsza, poprawia, dodaje nową funkcjonalność. Dzięki temu otrzymujemy urządzenia pewne i niezawodne. Bezawaryjność wynosi bowiem ponad 99% (wg Conela). Według naszego kalkulatora jest trochę większa.

KARCZ Polska
www.karczpolska.pl