Przemysłowe routery Antaira

| Technika

Technologia LTE (Long Term Evolution) staje się nowym standardem dla sieci komórkowych, ponieważ dzięki LTE Internet mobilny może oferować parametry zbliżone do łączy stacjonarnych. LTE jest następcą systemów trzeciej generacji (UMTS) i co ważne, jest w pełni kompatybilny ze standardami 3G. Dzięki temu modem, który znajdzie się poza zasięgiem LTE, automatycznie przełączy się na transmisję w innej dostępnej technologii. Poza szybkością transmisji danych LTE ma kilka dodatkowych zalet, m.in.: większą pojemność sieci, znacznie mniejsze opóźnienia oraz większą odporność na zakłócenia.

Przemysłowe routery Antaira

Zalety technologii LTE są na tyle przełomowe, że kilku producentów przemysłowego sprzętu komunikacyjnego zdecydowało się wprowadzić ją do swych produktów. Przykładem przemysłowego routera LTE jest APR-4100N firmy Antaira Technologies, który jest zgodny z HSPA+, EDGE, GPRS, GSM. Router jest kombajnem komunikacyjnym, który ma wbudowany AP 802.11a/b/g/n, modem komórkowy LTE oraz redundantny port Ethernet. Transmisja danych może być szyfrowana za pomocą WEP/WPA/WPA2/WPA2 Enterprise a użytkownicy uwierzytelniani za pomocą 802.1x / RADIUS.

Połączenie z siecią WAN przy braku LTE realizowane jest alternatywnie przez Dynamic/Static IP, PPPoE, PPTP, L2TP. Tunelowanie może być zgodne z IPsec, Open VPN, PPTP, L2TP. Portem WAN może być każdy z interfejsów routera, a przez przypisanie odpowiednich priorytetów urządzenie będzie automatycznie przełączało się pomiędzy interfejsami, zależnie od dostępności lub siły sygnału.

Na przykład Wi-Fi może być łączem podstawowym a w razie awarii router automatycznie przełączy się na LTE. Tak duże możliwości komunikacyjne dają szerokie spektrum zastosowań routera. Urządzenie może być zastosowane w automatyce przemysłowej, stacjach energetycznych, oczyszczalniach ścieków, w systemach zarządzania ruchem itd.

APR-4100N, jako jeden z nielicznych routerów przemysłowych, obsługuje również technologie HotSpot np. Chillispot, Hotspotsystem, WiFidog. Usługa HotSpot kojarzy nam się zwykle z hotelami, lotniskami czy centrami handlowymi. Dzięki przemysłowemu wykonaniu i łączności LTE router Antairy idealnie nadaje się do udostępniania Internetu w środkach transportu publicznego np. autobusach i pociągach.

Aplikacje M2M można podzielić na te, którym większa szybkość transmisji i mniejsze opóźnienia dają nowe możliwości oraz na takie, które nigdy nie będą potrzebowały parametrów LTE. Do pierwszej kategorii można zaliczyć aplikacje, gdzie mamy do czynienia z transmisją wideo oraz tam gdzie czas odpowiedzi systemu jest krytyczny np. systemy bezpieczeństwa, transport, energetyka.

W takich zastosowaniach użytkownicy będą chętnie sięgali po routery LTE. Jest jednak szereg aplikacji, dla których parametry sieci 3G, a nawet 2G są w zupełności wystarczające. Koszt routera LTE jest nieznacznie wyższy niż 2G/3G, ale należy pamiętać, że jest to technologia stosunkowo młoda i należy się spodziewać obniżki cen w najbliższej przyszłości, szczególnie że w opracowaniu jest już nowszy standard LTE-A (LTE Advanced).

W dłuższej perspektywie zastosowanie LTE będzie korzystne z kilku powodów. W automatyce przemysłowej, energetyce, transporcie urządzenia mają bardzo długi czas życia, często powyżej 10 lat. Nawet jeśli teraz aplikacja znakomicie funkcjonuje w połączeniu z modemem 2G, to niestety może się okazać, że za kilka lat technologia 2G nie będzie już dostępna.

Operatorzy będą migrowali w stronę LTE, ponieważ technologia ta oferuje znacznie większą pojemność sieci, niższe koszty wdrożenia, obsługi i przesyłu danych. Na dzień dzisiejszy zasięg LTE w Polsce jest znacznie słabszy niż 3G, ale infrastruktura jest cały czas rozwijana. W przyszłości planowane jest użycie częstotliwości 800 MHz, co pozwoli na uzyskanie lepszego zasięgu niż mają obecne sieci 3G.

Antaira Technologies Sp. z o.o.
www.antaira.pl

Zobacz również