Bezprzewodowy router kolejowy 4 × 3G plus Wi-Fi

| Technika

W nowoczesnych pociągach coraz częściej znajdziemy na pokładzie Wi-Fi, monitoring CCTV, a także systemy diagnostyczne oparte na Ethernecie. Aby zapewnić stałe połączenie pociągu z siecią WAN, potrzebny jest wydajny router komórkowy. Jednak specyfika pociągu utrudnia stosowanie standardowych komercyjnych urządzeń - m.in. z powodu przemieszczania się składu i trudnych warunków pracy.

Bezprzewodowy router kolejowy 4 × 3G plus Wi-Fi

Wibracje, duże wahania temperatur to warunki, które charakteryzują pracę w składzie kolejowym, z tego powodu stosowanie urządzeń nieprzemysłowych często kończy się awarią systemu po jakimś czasie. Router komórkowy dla pociągu pasażerskiego musi posiadać wyjątkowo dużą przepustowość, niezawodność, aby nawet przełączając się pomiędzy BTS-ami (stacja bazowa sieci komórkowej), nie tracić połączenia z siecią WAN.

Do oferty firmy Moxa dołączył ostatnio nowy router komórkowy - MAR-2002-T. Urządzenie to wyróżnia się posiadaniem wielu interfejsów bezprzewodowych: 3× EDGE i 1× HSPA+, 1× Wi-Fi 802.11a/b/g/n a także 2× Ethernet 10/100 Mb/s. Router oparty jest na Linuksie 3.8.13, a producent zadbał, aby konfiguracja przez przeglądarkę była szybka prosta i przyjemna.

Dodatkowo odbiornik GPS ułatwi namierzenie aktualnej pozycji składu, ale przyda się też do tworzenia "customowych" skryptów i programów. Dynamiczny routing wraz funkcję load balancing, czyli korzystanie jednocześnie z kilku połączeń w tym samym czasie, zwiększa przepustowość całego łącza oraz zwiększa redundancję w przypadku, gdy połączenie pakietowe nie jest dostępne na wszystkich interfejsach.

Warto wspomnieć o dodatkowych, przydatnych funkcjach tego routera, np. dla połączenia Wi-Fi można zdefiniować "czarną listę" hostów (bazując na adresach MAC), czyli urządzeń, które nie będą mogły łączyć się z naszą siecią. W urządzeniu znajdziemy funkcje śledzenia siły sygnału w zależności od współrzędnych geograficznych.

Wystarczy włączyć funkcję i wejść do panelu w web-gui, aby naszym oczom ukazała się mapa z kolorowymi znacznikami symbolizującymi moc sygnału w danej lokalizacji. Jeśli chodzi o zdalnie łączenie się z MAR-2002 to można skorzystać z protokołu IPSec, jako client lub jako serwer, a także z Open VPN jako client. Połączenie VPN jest dobrze zabezpieczone, dlatego jest pewnym sposobem na łączenie się z tym routerem przez sieć WAN.

MAR-2002 umożliwia pełne zarządzanie firewallem, filtrowaniem pakietów, dynamicznym routingiem, ruchem sieciowym oraz load balancingiem. MAR-2002 to bardzo ciekawa pozycja pod względem ilości interfejsów i wbudowanych funkcji. Częściowa zgodność z normą EN50155 oraz pełna z IEC61373 sprawia, że jest to urządzenie idealnie pasujące do zastosowań w nowoczesnych pociągach.

Elmark Automatyka
www.elmark.com.pl