Innowacyjne rozwiązania dla elektrowni wiatrowych

| Prezentacje firmowe Artykuły

Lika Electronics wprowadziła do oferty nową serię enkoderów inkrementalnych i absolutnych przeznaczonych do stosowania w turbinach wiatrowych. Szczególny nacisk położono w ich przypadku na wytrzymałość i niezawodność.

Innowacyjne rozwiązania dla elektrowni wiatrowych

Fot. 1. Enkoder inkrementalny C100

Już na etapie projektowania dołożono wszelkich starań, aby zagwarantować trwałość i niezawodność działania. Są to podstawowe cechy zapewniające bezpieczną i tanią eksploatację turbin wiatrowych, pracujących najczęściej w bardzo trudnych warunkach. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii udało się uzyskać najwyższą jakość, nie rezygnując z dokładności.

Takie podejście pozwoliło osiągnąć firmie Lika pozycję jednego z wiodących europejskich producentów enkoderów optycznych, magnetycznych systemów pomiarowych i pozycjonerów. Aby uzyskać optymalną wydajność, turbiny wiatrowe wymagają ciągłej, dokładnej kontroli z uwzględnieniem prędkości i kierunku wiatru.

Aby zapewnić ich maksymalne osiągi, a co za tym idzie - ilość generowanej energii, mierzony jest kąt wychylenia łopat wirnika, prędkość obrotowa wirnika i generatora oraz ustawienie gondoli w stosunku do kierunku wiatru. Enkodery stosowane w turbinach muszą gwarantować rzetelne i precyzyjne pomiary. Ze względów bezpieczeństwa bardzo ważny jest ciągły dostęp do sygnałów wyjściowych, jak to ma miejsce w enkoderach z wyjściem redundantnym.

Takie rozwiązania wpływają również korzystnie na ograniczenie kosztów eksploatacji. Nowy inkrementalny enkoder C100 spełnia wszystkie rygorystyczne wymagania stawiane urządzeniom stosowanym w turbinach wiatrowych. Przetwornik wyposażono w sprawdzony już uniwersalny obwód wyjściowy (kompatybilny z Push Pull oraz Line Driver).

Fot. 2. Enkoder MH58S

Cechuje się on rozszerzonym zakresem temperatur pracy oraz rozdzielczością do 10 tys. imp./obr. Transmisja prostokątnego sygnału wyjściowego wysokiej częstotliwości jest bezpieczna nawet przy dużych odległościach rzędu 300 metrów. Solidna aluminiowa obudowa charakteryzuje się dużą odpornością na udary. Dodatkowo ma ona powłokę zapewniającą ochronę przed wpływem słonej wody i korozją.

W enkoderze C100 firma Lika zastosowała konstrukcję gwarantująca izolację elektryczną wału (do 2,5 kV) w celu ochrony łożysk przed szkodliwym wpływem prądów wirowych. Przetwornik C100 wyróżnia wyjątkowa trwałość użytkowa przy pracy ciągłej. Uzupełnieniem tego modelu jest wersja C101, w której zastosowano odseparowane galwanicznie dwa niezależne obwody wyjściowe (wyjście redundantne).

Absolutny enkoder MH58S został zaprojektowany z myślą o systemach kontroli położenia łopat wirnika. Może pracować w szerokim zakresie temperatur oraz w warunkach zwiększonych obciążeń wału (promieniowych i kątowych). Mocna, szczelna, aluminiowa obudowa o stopniu ochrony IP67 sprawia, że enkoder doskonale radzi sobie w zróżnicowanych warunkach środowiskowych.

Wszystkie enkodery firmy Lika przeznaczone do turbin wiatrowych są wykonane w technologii easy-to-mount, tj. uproszczonego montażu. Pozwala to na zminimalizowanie kosztów związanych z montażem i bieżącym serwisem.

Wilgotność, pył, słona woda morska, silne wibracje, duże wahania temperatur - wszystkie te niekorzystne czynniki środowiskowe pozostają bez jakichkolwiek negatywnych wpływów na pracę przetworników Lika, a co za tym idzie na pracę całego urządzenia. 30-letnie doświadczenie firmy Lika gwarantuje precyzję, dokładność i niezawodność przy jednoczesnym zachowaniu korzystnej ceny.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Lika.

Tomasz Haliniak
Eldar

www.eldar.biz