AZM 300 - innowacyjna elektromagnetyczna blokada bezpieczeństwa wyposażona w indywidualne kodowanie i regulowaną siłę zatrzasku

Na targach SPS IPC Drives 2012 Grupa Schmersal zaprezentowała niezwykle innowacyjną elektromagnetyczną blokadę bezpieczeństwa o nietypowej zasadzie działania.

Posłuchaj
00:00

Już na pierwszy rzut oka blokada AZM 300 znacząco różni się od urządzeń tego typu oferowanych dotychczas na rynku. Innowacyjny system ryglowania w formie krzyża maltańskiego umożliwia aktywację blokady w trzech płaszczyznach. Dzięki temu jedna i ta sama wersja blokady może być wykorzystywana w osłonach uchylnych z zawiasami po lewej lub prawej stronie, jak również w osłonach przesuwnych.

Inna zaleta prezentowanego rozwiązania to brak konieczności stosowania dodatkowych komponentów takich jak odboje lub zatrzaski. Funkcjonalności te są już zintegrowane z blokadą, co z pewnością docenią producenci maszyn i linii produkcyjnych. AZM 300 integruje także inną przydatną funkcję, czyli regulowaną siłę zatrzasku, niezwiązaną z bezpieczeństwem funkcję przytrzymywania drzwi, gdy blokada nie jest zaryglowana.

Dzięki temu urządzenie może być łatwo dopasowane do indywidualnych wymagań. Nowa blokada jest innowacyjna nie tylko od strony konstrukcji mechanicznej; także zastosowana elektronika wykorzystuje najnowsze dostępne technologie. Użytkownik może wybierać spośród trzech rodzajów kodowania, a zintegrowany czujnik RFID wykrywa rodzaj kodowania aktywatora.

W wersji podstawowej czujnik akceptuje każdy aktywator. Druga, kodowana wersja zadziała jedynie przy wykorzystaniu indywidualnie kodowanego aktywatora. Procedura parowania aktywatora z blokadą może być wielokrotnie powtarzana. Ostatnia dostępna wersja wymaga zastosowania aktywatora, z którym blokada została sparowana przy pierwszym uruchomieniu.

Użytkownik może wybrać wariant kodowania najbardziej odpowiedni do swojej aplikacji. Jest to bardzo istotne udogodnienie; badania wykazują, że manipulacja systemu bezpieczeństwa nadal pozostaje bardzo istotnym problemem. Stosowanie blokad z indywidualnie kodowanymi aktywatorami oczywiście nie wyklucza całkowicie manipulacji, ale znacznie je utrudnia.

Nowa elektromagnetyczna blokada bezpieczeństwa spełnia wymagania PLe wg normy ISO EN 1349-1 oraz SIL 3. Przy projektowaniu wykorzystano m.in. konkretne wymagania zgłaszane przez producentów maszyn i linii pakujących, którzy poszukiwali kompaktowej blokady o szerokim wachlarzu zastosowań z możliwością użycia kodowanych aktywatorów i regulowaną siłą zatrzasku.

Ponieważ potrzeby branży opakowań często są podobne do tych zgłaszanych przez klientów z branży spożywczej, projektanci dostosowali nową blokadę do wysokich wymagań higienicznych. Obudowa urządzenia nie ma miejsc, w których mógłby się gromadzić osad. Aktywator także wykonany jest z elementów o zaokrąglonych krawędziach.

Dodatkowo blokada AZM 300 jest odporna na działanie większości detergentów, a dzięki wysokiemu stopniowi ochrony IP 69K sprawdzi się w zastosowaniach o wysokich wymaganiach higienicznych.

Schmersal-Polska Sp. J.
www.schmersal.pl

Powiązane treści
Blokady bezpieczeństwa z komunikacją sieciową
Automaticon 2013. Przewodnik targowy
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Przemysł 4.0
Modernizacja maszyn zgodna z wymogami UE. Nie ryzykuj przestojów – sprawdź zgodność maszyn z normami UE!
Obudowy, złącza, komponenty
Firma igus wprowadza na rynek odporne na zużycie łożyska ślizgowe testowane pod kątem obecności PTFE
Silniki i napędy
Rozwiązania napędowe Hägglunds wspierają proces rafinacji konwertorowej w firmie UHT
Obudowy, złącza, komponenty
Szafy przemysłowe z wydajnym chłodzeniem, chroniące wrażliwą elektronikę
Roboty
Robotyzacja procesów spawalniczych – kiedy warto zainwestować w robota spawalniczego?
Silniki i napędy
Silniki elektryczne przeznaczone do eksploatacji w strefach zagrożonych wybuchem
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Temat miesiąca
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Technika
Ochrona przed korozją

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów