Blokady bezpieczeństwa z komunikacją sieciową

| Technika

Brytyjska firma Fortress Interlocks jest producentem wysokiej jakości, markowych blokad bezpieczeństwa do zastosowań przemysłowych. Przedstawiamy wdrożenie obejmujące integrację z blokadami bezpieczeństwa urządzeń IXXAT Safe T100 oraz Anybus CompactCom firmy HMS. Pozwoliło ono na rozszerzenie funkcjonalności oferowanych urządzeń o możliwości komunikacji w sieciach PROFINET/PROFIsafe.

Blokady bezpieczeństwa z komunikacją sieciową

Wykorzystywanie blokad bezpieczeństwa ma na celu zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom, które wiązałyby się z zagrożeniami dla operatorów maszyn oraz uszkodzeniami infrastruktury produkcyjnej. Blokady zatrzymują maszynę każdorazowo, gdy ma miejsce np. otwarcie drzwi umożliwiające wejście osoby w strefę niebezpieczną czy naciśnięcie przycisku.

MODUŁOWE ROZWIĄZANIA BEZPIECZEŃSTWA

Rys. 1. Jak wygląda bezpieczeństwo? W IXXAT Safe T100 zaimplementowano komunikację PROFIsafe i bezpieczne sterowanie trzema dwukanałowymi wejściami, a także jedno wyjście dwukanałowe. Anybus CompactCom obsługuje przy tym zarówno standardową komunikację sieciową, jak też, oddzielnym kanałem, przesyła sygnały bezpieczeństwa do IXXAT T100.

Portfolio klientów firmy Fortress Interlock obejmuje wiele branż, takich jak energetyka, przemysł stalowy, motoryzacyjny, branża spożywcza i napojowa, recykling materiałów, budownictwo i innych. Przy tak szerokiej bazie odbiorców istnieje wiele wymagań dotyczących stosowanych rozwiązań bezpieczeństwa. Spektrum to obejmuje: od czysto mechanicznych zamków drzwiowych i blokad sterowanych blokowanym kluczem po zaawansowane systemy, które komunikują się z przemysłowymi sieciami bezpieczeństwa.

Z powyższych powodów produkty Fortress Interlocks muszą być wysoce modułowe, tak aby mogły być personalizowane zgodnie z wymaganiami klientów. To ostatnie w praktyce dokonywane jest na stronie internetowej podczas zamówienia. Klient może tam skonfigurować system z różnych komponentów, tak aby otrzymać w pełni spersonalizowane rozwiązanie bezpieczeństwa.

Korzyści z użycia rozwiązań HMS

  • Fortress Interlocks może oferować produkty komunikujące się w sieciach PROFINET/PROFIsafe
  • Szybka certyfikacja TÜV dzięki wykorzystaniu już wcześniej certyfikowanych produktów HMS
  • Krótki czas wprowadzenia na rynek (time-to-market)

POTRZEBA KOMUNIKACJI Z SIECIAMI BEZPIECZEŃSTWA

W ostatnim czasie firma Fortress Interlocks zaobserwowała rosnące zapotrzebowanie na blokady mogące pracować w sieciach PROFIsafe. Jest to standard komunikacyjny bazujący na sieci PROFINET, która jest preferowanym wyborem wśród wielu producentów samochodów, zwłaszcza w Niemczech.

"Widzieliśmy rosnące zainteresowanie zintegrowanymi rozwiązaniami bezpieczeństwa takimi jak PROFIsafe, CIP Safety oraz FSoE", mówi Rob Johnson, inżynier w Fortress Interlocks. "Chcieliśmy jak najszybciej zaoferować produkt z interfejsem PROFINET, dlatego zdecydowaliśmy się na wybór HMS. Wiedzieliśmy, że firma zapewnia zintegrowane i jednocześnie elastyczne aplikacyjnie rozwiązania bezpieczeństwa PROFINET i PROFIsafe, które będą pasowały do naszego podejścia modułowego. Wiedzieliśmy również, że w planie rozwojowym ma rozwiązania z zakresu CIP Safety i FSOE" - dodaje.

JAK TO DZIAŁA?

Firma Fortress Interlocks zdecydowała się na wdrożenie IXXAT Safe T100 od HMS - zintegrowanego modułu bezpieczeństwa, który pozwala na kontrolę sygnałów z wejść i wyjść bezpieczeństwa. IXXAT Safe T100 współpracuje z modułem komunikacyjnym Anybus CompactCom, również od firmy HMS. Ten ostatni służy do obsługi standardowej komunikacji sieciowej, podczas gdy sygnały z we/wy bezpieczeństwa przesyłane są do IXXAT Safe T100 oddzielnym kanałem przez CompactCom.

"System amGardpro z PROFINET jest dokładnie taki sam, jak nasze standardowe rozwiązanie - za wyjątkiem tego, że ma on interfejs sieci PROFINET. To bardzo ułatwia podłączenie i korzystanie z niego", mówi Rob Johnson.

OSZCZĘDNOŚĆ CZASU DZIĘKI WCZEŚNIEJSZEJ CERTYFIKACJI

Opracowanie rozwiązania bezpieczeństwa może być procesem bardzo czasochłonnym, m.in. ze względu na rygorystyczne wymagania certyfikacyjne. W przypadku zastosowania Anybus CompactCom oraz IXXAT SafeT100 firma Fortress Interlocks mogła je stworzyć stosunkowo szybko. "Wcześniejsza certyfikacja produktów HMS przez TÜV była dla nas z pewnością dużym ułatwieniem", mówi Rob Johnson. "Nie tylko nie musieliśmy przechodzić całego procesu od zera, ale dzięki dostępnym od HMS szablonom mogliśmy z łatwością stworzyć dokument wymagany do certyfikacji całego systemu przez TÜV".

OSIĄGNIĘTE REZULTATY

Współpraca z HMS pozwoliła Fortress Interlocks szybko przejść do nowego obszaru technicznego przy niższych nakładach inwestycyjnych. Dzięki możliwości oferowania produktów umożliwiających bezpieczną komunikację z PROFINET i innymi sieciami przemysłowymi, firma uzyskała przewagę konkurencyjną na rynku.

Po zakończonym wdrożeniu Rob Johnson ma kilka wskazówek dla przedsiębiorstw, które chcą w swoich produktach zastosować funkcje bezpieczeństwa funkcjonalnego. "Ponieważ rozwiązanie HMS jest modułowe, użytkownik może robić rzeczy krok po kroku. Przykładowo może on rozpocząć od wdrożenia komunikacji sieciowej PROFINET, a dopiero później dodać funkcje bezpieczeństwa. Warto też skorzystać z oferowanej przez HMS pomocy - firma przykładowo zapewnia szczegółowe poradniki dotyczące bezpieczeństwa, które są bardzo przydatne".

Seria produktów amGardpro od Fortress Interlocks ma obecnie funkcje bezpiecznej komunikacji, zaś Rob Johnson może spojrzeć wstecz na udany projekt wdrożeniowy. "Zespół inżynierów HMS był dla nas bardzo pomocny podczas integracji komponentów sieciowych z naszymi rozwiązaniami. Dzięki temu mogliśmy się skupić na opracowywaniu najlepszych w swojej klasie blokad, podczas gdy produkty HMS odpowiadały za zapewnianie ich komunikacji z sieciami przemysłowymi".

POZNAJ FIRMĘ HMS I JEJ PRODUKTY

HMS Industrial Networks jest wiodącym, niezależnym dostawcą produktów z zakresu komunikacji przemysłowej. Firma opracowuje i produkuje oprogramowanie oraz urządzenia pozwalające m.in. na łączenie w sieciach maszyn i systemów automatyki. HMS sprzedaje swoje wyroby pod następującymi markami:

  • Anybus - łączność wielostanowiskowa w przemysłowych sieciach Fieldbus oraz Industrial Ethernet;
  • IXXAT - rozwiązania komunikacyjne CAN, m.in. w zakresie bezpieczeństwa i technologii w motoryzacji;
  • eWON - systemy zdalnego dostępu i zarządzania urządzeniami oraz maszynami przemysłowymi.

W Polsce produkty Anybus są dystrybuowane przez firmę Elmark Automatyka (www.elmark.com.pl), wyroby marki eWON przez RAControls (www.racontrols.com.pl), zaś produkty IXXAT przez NaviNet (www.navi-net.pl). Więcej informacji można uzyskać od regionalnego przedstawiciela HMS, którym jest Yvan Rudzinski (yvru@hms.se).

HMS Industrial Networks
www.hms.se

Zobacz również